چه چیزی باعث مرطوب شدن پوست می‌شود؟

حتما اهمیت مرطوب ماندن پوست را می‌دانید و تصمیم گرفته‌اید تا پوست خودتان را مرطوب نگه دارید. اما چه چیزی باعث مرطوب شدن پوست می‌شود؟ با مجله اینترنتی پریهان همراه باشید تا پاسخ این سوال را بدانیم:

چرا مرطوب شدن پوست این همه مهم است؟

اگرچه مرطوب‌ نگه داشتن پوست تغییر فوری در ظاهر شما ایجاد نمی‌کند، اما مرطوب نگه داشتن روزانه پوست از اهمیت زیادی برخوردار است. پوست، بزرگ‌ترین ارگان بدنی شماست. مرطوب نگه داشتن پوست به ترمیم پوست کمک می‌کند و از آسیب در برابر نور خورشید و یا عفونت پیشگیری می‌کند. اگر پوست خودتان را هر روز مرطوب نگه دارید، احتمال اینکه به مشکلات پوستی دچار شوید، بسیار کم است.

 

نکات مهم در مورد نحوه مرطوب نگه داشتن پوست

لایه بیرونی پوست، لایه شاخی نامیده می‌شود. این لایه شاخی مسئول حفظ پوست در برابر عناصر بیرونی مانند آب و هوا و تهدیدهای بالقوه مانند نیش حشرات است. همچنین لایه شاخی در برابر تغییرات در محیط فرد واکنش نشان می‌دهد. پوست هیدراته قابلیت نفوذپذیری بیشتری دارد که سلامت پوست و کشش‌پذیری آن را تقویت می‌کند. هیدراته نگه داشتن پوست برای حفظ کارکرد پوست در حین حفظ پارگی و عفونت از اهمیت زیادی برخوردار است. پوست حاوی مولکول‌هایی است که به عنوان یک عامل مرطوب‌ساز طبیعی عمل می‌کنند. این ترکیبات نقش مهمی در تقویت احتباس مایع در لایه بیرونی پوست بازی می‌کنند. بنابراین، مرطوب نگه داشتن پوست در طی زمان باعث ارتجاعی‌تر شدن پوست در مقابل خشکی می‌شود.

 

مهم‌ترین راه برای هیدارته نگه داشتن پوست این است که آب فراوان بنوشید. پوست حاوی ۳۰ درصد آب است که می‌تواند از طریق تعریق آن را از دست بدهد. پس احتمالا می‌دانید که چقدر خوردن آب از اهمیت زیادی برخوردار است.

یک مطالعه نشان داده است که هیدراته ماندن از درون ممکن است باعث مرطوب نگه داشتن پوست شود. بنابراین، در این مطالعه واضح است که هرچه رژیم شما حاوی آب بیشتری باشد، ممکن است تاثیر مثبتی بر فیزیولوژی پوست داشته باشد، به ویژه افرادی که مصرف آب کمتری دارند.

نکته مهم: مصرف نوشیدنی‌هایی مانند الکل و قهوه می‌توانند موجب خشکی پوست شوند، حتی اگر به مقدار فراوان هم آب بنوشید، این نوشیدنی‌ها تاثیر خوردن آب را از بین می‌برند. البته می‌توانید از ماسک قهوه و عسل برای دور چشم استفاده کنید.

 

از محصولات درست استفاده کنید

چهار نوع محصولات موضعی وجود دارند که می‌توانید برای مرطوب نگه داشتن پوست از آنها استفاده کنید که عبارتند از: لوسیون‌ها، کرم‌ها، پمادها و ژل‌ها.

لوسیون‌ها بهترین مرطوب‌کننده‌ها برای صورت و بدن هستند. مخصوصا بعد از اصلاح صورت به بهترین شکل عمل می‌کنند.

کرم‌ها هم برای بدن کاربردهای متفاوتی دارند، برخی کرم‌ها را باید شب استفاده کرد تا چربی‌های سنگین‌تر بهتر وارد پوست شوند.

پمادها و ژل‌ها نسبت به لوسیون و کرم کمتر استفاده می‌شوند، اما پمادها به خاطر اینکه یک لایه محافظتی در محیط غیر مرطوب اضافه می‌کنند، مناسب هستند. ژل‌ها بیشتر روی صورت استفاده می‌شوند، چون فورا جذب می‌شوند.

 

 

 پاک‌کننده‌ها

انتخاب یک پاک‌کننده که پوست شما را خشک نمی‌کند از اهمیت زیادی برخوردار است. تحقیقات نشان می‌دهد که پوست چرب به ژل‌ها به بهترین شکل جواب می‌دهد. همچنین کسانی که پوست مستعد آکنه دارند می‌توانند از ژل‌های پاک‌کننده برای صورت خود استفاده کنند. در مقایسه، کرم و لوسیون‌های پاک‌کننده برای پوست‌های نرمال و خشک مناسب هستند. اگر پوستتان به طور دائم خشک است توصیه می‌شود از پاک‌کننده‌های روغنی استفاده کنید.

 

نرم‌کننده‌ها

برای پاسخ به این سوال که چه چیزی باعث مرطوب شدن پوست می‌شود؟ یکی از واضح‌ترین پاسخ‌ها استفاده از نرم‌کننده‌ها است که می‌توانند کارکرد پوست را بهتر کنند و موجب تقویت سلامت پوست شوند. با این حال، همه مرطوب‌کننده‌ها به یک شکل عمل نمی‌کنند. برای مثال، ثابت شده است محصولات حاوی وازلین فورا موجب بهبود رطوبت پوست می‌شود. سرامید نیز ترکیب دیگری است که برای پوست‌های دارای اگزما بسیار مفید است. تحقیقات نشان داده‌اند که کرم‌های حاوی سرامید برای تقویت هیدراسیون پوست بسیار مفید هستند چون جذب رطوبت را افزایش می‌دهند. علاوه بر این، اوره نیز ترکیبی است که موجب کاهش تحریک‌پذیری پوست می‌شود و اگزما در کودکان را کاهش می‌دهد.

نکته: بهترین محصول برای نوع پوست شما بستگی به عادت‌های سبک زندگی شما، شرایط آب و هوایی و عوامل دیگر بستگی دارد. با این حال، استفاده از مرطوب‌کننده‌ها بعد از حمام می‌تواند جذب مرطوب‌کننده را افزایش دهد که در نتیجه موجب مرطوب شدن پوست می‌شود.

 

 

محیط زندگی‌تان را کنترل کنید

عوامل زیست‌محیطی و شرایط آب و هوایی نقش مهمی را در سلامت پوست بازی می‌کنند. برای مثال، دمای پایین و رطوب کم به خشک شدن پوست و خارش پوست کمک می‌کند، چون کارکرد پوست را کاهش می‌دهد و پوست بیشتر مستعد فشار مکانیکی می‌شود. آب و هوای سرد و خشک نیز باعث می‌شود تا پوست تحریک‌پذیر و حساس شود و می‌تواند احتمال اگزما را افزایش دهد.

یک مرطوب‌کننده روش خوبی برای مبارزه با خشکی پوست است، چون جذب آب پوست را افزایش می‌دهد و پوست را نرم‌تر می‌کند. اگر پوست خشکی دارید، از دوش آب داغ پرهیز کنید، چون باعث بدتر شدن خشکی پوست می‌شود. ضدآفتاب نیز می‌تاند از خشک شدن بیش از حد پوست در محیط گرم و خشک جلوگیری کند. متخصصان پوست توصیه می‌کنند که حداقل سی دقیقه قبل از قرار گرفتن در معرض نور خورشید از ضد آفتاب استفاده کنید. همچنین ضد آفتاب از پیر شدن پوست جلوگیری می‌کند.

 نحوه مراقبت از پوست

موثرترین روش برای مراقبت از پوست، هیدارته نگه داشتن پوست است. خوردن غذاهای سالم، استفاده از نرم‌کننده‌ها و سیگار نکشیدن نیز می‌توانند تا اندازه زیادی بر سلامت پوست کمک کنند.

آواکادو بخورید

برای اینکه بدانید چه چیزی باعث مرطوب شدن پوست می‌شود باید به این نکته توجه کنید که رژیمی که مصرف می‌کنید تاثیر بسیار زیادی بر سلامت پوست شما می‌گذارد. غذاهای زیادی وجود دارند که می‌توانید با افزودن آنها به رژیم غذایی‌تان به مرطوب شدن پوست‌تان کمک کنید. آواکادو، یکی از همین غذاهاست. اگر به طور منظم آواکادو بخورید، می‌توانید مطمئن شوید که چربی‌های سالم وارد بدن‌تان شده‌اند. این چربی‌های سالم می‌توانند باعث رطوبت پوست شوند.

 

غذاهایی مصرف کنید که حاوی آب فراوان هستند

به غیر از آواکادو، غذاهای بسیار دیگری نیز هستند که به رطوبت پوست کمک می‌کنند. در کل، وقتی غذاهایی می‌خورید که حاوی آب زیادی هستند، می‌توانید به هیدارته ماندن پوست‌تان کمک کنید. میوه و سبزیجات اغلب حاوی مقدار فراوانی آب هستند که می‌توانند سطح رطوبت پوست را افزایش دهند. مخصوصا هندوانه دارای مقدار چشمگیری آب است و می‌توانید به رژیم غذایی‌تان اضافه کنید.

 

غذاهایی که به هیدارته شدن پوست کمک می‌کنند عبارتند از:

امگا۳– تخم کتان، ماهی سالمون و گردو سرشار از امگا ۳ هستند که به مرطوب شدن پوست کمک می‌کنند. برخی تحقیقات نشان می‌دهند که غذاهای حاوی ویتامین E مانند مغزدانه‌ها و غلات کامل باعث تقویت بیشتر پوست می‌شوند.

اسفناج: اسفناج سرشار از انواع ویتامین‌هاست مانند ویتامین A که بر طبق بسیاری از تحقیقات، اسفناج باعث مرطوب ماندن پوست می‌شود.

توت‌ها: توت‌ها نه تنها خوشمزه هستند، بلکه به ترمیم پوست نیز کمک می‌کنند. توت‌ها نه تنها حاوی آب هستند که به هیدارته ماندن پوست کمک می‌کنند، بلکه حاوی آنتی‌اکسیدان و ویتامین C نیز هستند که از پوست محافظت می‌کنند. این آنتی‌اکسیدان‌ها از آسیب پوست محافظت می‌کنند.

 

صورتتان را با آب سرد بشویید

آب گرم می‌تواند پوست شما را خشک کند، از این رو حتما با آب سرد صورت‌تان را بشویید. این کار می‌تواند از خشک شدن پوست پیشگیری کند. اگر پوست خشک دارید، حتما صورتتان را با آب سرد بشویئد.

به طور منظم لایه‌برداری کنید

لایه‌برداری منظم می‌تواند برای پوست بسیار مفید باشد. اگر به طور منظم پوست‌تان را لایه‌برداری نکنید، پوست‌تان سلول‌های مرده پوست را انباشه می‌کند. وقتی پوست لایه‌برداری می‌شود، می‌توانید مطمئن شوید که مرطوب‌کننده روی پوست شما به بهترین شکل عمل خواهد کرد. در حالت کلی، توصیه می‌شود که هفته‌ای یک یا دوبار لایه‌برداری کنید. این کار به از بین رفتن سلول‌های مرده پوست کمک می‌کند.

 

از محصولاتی استفاده کنید که حاوی آلوئه‌ورا هستند

محصولاتی که حاوی آلوئه‌ورا هستند می‌توانند برای پوست بسیار مفید باشند. وقتی پوست شما خشک می‌شود، می‌تواند تحریک‌پذیر باشد. آلوئه‌ورا می‌تواند این تحریک‌پذیری را کاهش دهد و پوست آسیب دیده را ترمیم کند. استفاده از محصولات حاوی آلوئه‌ورا به مرطوب ماندن پوست خشک کمک زیادی می‌کند.

 

از ماسک‌های صورت استفاده کنید

ماسک‌های صورت می‌توانند برای پوست خشک بسیار مفید باشند. باید از ماسک‌هایی که مخصوص مرطوب ماندن پوست هستند استفاده کنید. این ماسک‌ها را بعد از دوش آب گرم استفاده کنید. حمام آب گرم باعث باز شدن منفذهای پوست می‌شوند و ترکیبات ماسک به راحتی می‌توانند جذب پوست شوند.

 

ویتامین مصرف کنید

برای اینکه بدن‌تان هیدارته بماند، می‌توانید از مکمل‌های ویتامین استفاده کنید. علاوه بر این، ویتامین A و B3 می‌توانند به تقویت پوست و حفظ سلامت پوست کمک کنند. همچنین می‌توانید از ویتامین C و E به خاطر خواص آنتی‌اکسیدانی که دارند استفاده کنید. فراموش نکنید که نباید در مصرف ویتامین‌ها زیاده‌روی کنید، چون بسیاری از آنها مانند ویتامین A در صورت مصرف بیش از حد سمی هستند. بهتر است برای اینکه بدانید چقدر ویتامین در روز مصرف کنید از پزشک متخصص کمک بگیرید.

 

پریهان

 

 

مطالب پیشنهادی

تمامی حقوق وب سایت محفوظ می باشد. | طراحی وب سایت توسط دارکوب