قرص کپسایسین برای چیست؟

قرص کپسایسین برای چیست؟ آیا تا به‌حال در مورد قرص کپسایسین شنیده‌اید؟ کسپایسین ترکیبی است که در فلفل قرمز یافت می‌شود و باعث تند شدن مزه فلفل می‌شود.  بسیاری از مردم نسبت به افراد دیگر به کپسایسین بیشتر حساس هستند. باید گفت که قرص کپسایسین معمولاً از فلفل دلمه‌ای تهیه می‌شود. این قرص‌ها و مکمل‌ها مثل خود فلفل قرمز تند نیستند.

مزیت‌های قرص کپسایسین برای چیست؟

کپسایسین باعث تحریک حواس می‌شود و دارای چندین مزیت است که در ادامه مقاله از مجله اینترنتی پریهان به آنها اشاره می‌کنیم:

کاهش وزن

کاهش وزن با قرص کپسایسین

قرص کپسایسین به‌خاطر اینکه باعث کاهش وزن یا چربی می‌شود از مشهورترین قرص‌ها است. وزن‌تان به‌مقدار زیادی به متابولیسم‌تان بستگی دارد که در آن هر چیزی که می‌خورید یا می‌نوشید به انرژی تبدیل می‌شود تا بدن‌تان در عملکردهای روزمره از آن استفاده کند. قرص کپسایسین ممکن است باعث افزایش متابولیسم بدن‌تان شود که به شما کمک می‌کند تا به‌راحتی وزن کم کنید و چربی بسوزانید.

کپسایسین باعث افزایش مصرف اُکسیژن و دمای بدن می‌شود که در نتیجه منجر به افزایش سوخت کالری در بدن می‌شود. مطالعات نشان می‌دهند که مصرف این ترکیب به‌طور منظم ممکن است به سوخت چربی در بدن کمک کند. سوخت چربی باعث لاغری و کاهش وزن می‌شود. بدین معنی که کالری بیشتری نسبت به آنچه که مصرف می‌کنید، می‌سوزانید.

علاوه براین، یک مطالعه 12 هفته‌ای از 80 نفر با شاخص توده بدنی بالا (BMI) نشان داد که این افراد با مصرف قرص کپسایسین 6 میلی‌گرم در روز به کاهش چربی شکم خود کمک کردند.

کاهش التهاب

قرص کپسایسین ممکن است دارای خواص ضد التهابی باشد. غذاهایی که حاوی مقدار زیادی آنتی‌اُکسیدان باشند مانند فلفل تند، ممکن است با رادیکال‌های آزاد در بدنتان مبارزه کنند. رادیکال‌های آزاد به تقویت التهاب مزمن کمک می‌کنند که ممکن است احتمال خطر بروز بیماری‌هایی مانند سرطان، اختلالات خود ایمنی و بیماری قلبی را افزایش دهند.

بنابراین، قرص کپسایسین ممکن است باعث کاهش خطر ابتلا به این بیماری‌ها شود. درحالیکه فلفل تازه باعث تقویت آنتی‌اُکسیدان‌های بیشتر می‌شود، اما قرص آن نیز حاوی مقدار زیادی آنتی‌اُکسیدان است.

نتایج تحقیقات نشان می‌دهند که مصرف فلفل تند خطر مرگ زودهنگام را کاهش می‌دهد. دلیل آن ممکن است به‌خاطر این باشد که فلفل تند حاوی مقدار زیادی آنتی‌اُکسیدان است.

 

تسکین درد

در بسیاری از مواقع، قرص کپسایسین برای کنترل درد استفاده می‌شود. کپسایسین باعث تحریک گیرنده‌های درد میشود که حساسیت‌تان به درد را کاهش می‌دهد. کپسایسین در بسیاری از کرم‌های موضعی نیز برای کاهش درد استفاده می‌شود از جمله Menthacin، Zostrix و Capzacin-Z.

این محصولات برای اختلالات مفصلی مانند آرتریت روماتوئید و آرتروز همچنین نوروپاتی دیابتی استفاده می‌شوند. به این نکته توجه کنید که وقتی کپسایسین بر روی پوست استفاده می‌شود ممکن است باعث ایجاد سوزش پوست شود که شبیه احساسی است که در زمان خوردن فلفل به شما دست می‌دهد. از این‌رو، شاید بهتر باشد با مقدار خیلی کم شروع کنید و مواظب واکنش‌های شدید پوستی باشید.

 

عوارض جانبی

با اینکه قرص کپسایسین امن شناخته شده است، اما بهتر است در هنگام مصرف آن احتیاط کنید و به چند نکته مهم در این زمینه دقت کنید.

ایجاد احساس سوزش

یکی از رایج‌ترین عوارض قرص کپسایسین، تاثیر سوزش در دستگاه گوارشی‌تان است. افرادی که رفلکس اسیدی یا سوزش معده دارند، غذاهایی حاوی کپسایسین یا قرص کپسایسین ممکن است علائم بیماری این افراد را افزایش دهند.در طی زمان حساسیت به تاثیرات کپسایسین کاهش می‌یابد و به مرور زمان با مصرف آن ممکن است احساس سوزش را کمتر تجربه کنید.

بهترین روش برای جلوگیری از ایجاد احساس سوزش این است که قرص کپسایسین را درست قبل از وعده غذایی مصرف کنید، چون غذا از احساس سوزش جلوگیری می‌کند.

 

افزایش دمای بدن

قرص کپسایسین ممکن است باعث افزایش دمای بدن‌تان شود. چون کپسایسین باعث تنظیم حرارت بدن می‌شود در نتیجه کپسایسین ممکن است احساس گرمای زیادی را در بدن‌تان به‌وجود آورد. با اینکه این کار خطرنام نیست و هیچ‌گونه شواهد علمی وجود ندارد که نشان دهد قرص کپسایسین باعث تب می‌شود، برخی افراد ممکن است نسبت به افراد دیگر بیشتر در معرض این احساس باشند.

همچنین قرص کپسایسین ممکن است باعث افزایش فشار خون نیز شود. بنابراین، اگر داروهای فشار خون مصرف می‌کنید، بهتر است قبل از مصرف این قرص با پزشک متخصص‌تان مشورت کنید.برای پیشگیری از افزایش دما و یا افزایش فشار خون بهتر است با دوز کم شروع کنید و به‌تدریج مقدار آن را افزایش دهید.

 

کلام آخر

منابع غذایی کپسایسین ممکن است مقدار کافی از نیاز شما را به این ماده تامین نکنند. درحالیکه دوزها متغیر هستند، بسیاری از مطالعات از 2 الی 6 میلی‌گرم کپسایسین در هر روز توصیه می‌کنند.اکثریت قرص‌ها و مکمل‌ها در بازار حاوی فلفل هندی هستند که معمولاً حاوی مقدار زیادی کپسایسین است. هر کپسول کپسایسین حاوی 500 میلی‌گرم فلفل هندی است.

  تهیه و ترجمه: اختصاصی مجله اینترنتی پریهان

 

 

 

تمامی حقوق وب سایت محفوظ می باشد. | طراحی وب سایت توسط دارکوب