6 غذای مناسب کبد چرب در رژیم غذایی

اگر کبدتان چرب است، پس بعید نیست که به‌دنبال غذای مناسب کبد چرب باشید و حتماً می‌دانید که این بیماری اگر درمان نشوید، می‌تواند منجر به التهاب و آسیب سلولی کبد شود که در نتیجه منجر به بیماری استئاتو هپاتیت غیر الکی (NASH) می‌شود. NASH مرتبط با سیروز، مرحله آخر بیماری کبدی و پیوند کبدی است. تغییرات رژیم غذایی از جمله کاهش وزن و افزودن مواد مغذی به رژیم غذایی از جمله میوه و سبزیجات می‌توانند از پیشرفت این بیماری جلوگیری کنند.

 

غذای مناسب کبد چرب

طبق گزارش پریهان در بخش کبد چرب،یک رژیم خوب برای کاهش چربی کبد باید دارای کالری کمی باشد. همچنین یک برنامه تغذیه‌ای خوب می‌تواند از احتمال خطر این بیماری پیشگیری کند. در ادامه با این غذاها آشنا می‌شویم:

سبزیجات دارای برگ سبز  

سبزیجات دارای برگ سبز برای کبد چرب

خوردن سبزیجات نه تنها می‌تواند به کاهش وزن کمک کند، بلکه می‌تواند از تجمع چربی در کبد نیز پیشگیری کند. سبزیجات دارای برگ سبز به‌عنوان غذای مناسب کبد چرب از جمله بروکلی، اسفناج، کاهو و برخی دیگر از سبزیجات سبز رنگ را در وعده‌های غذایی‌تان بگنجانید. همچنین می‌توانید از این سبزیجات در سالادتان استفاده کنید. این سبزیجات جزو غذاهای مضر برای کبد نیستند.

 

توفو

توفو برای کبد چرب

توفو که یکی از غذاهای مفید برای کبد چرب محسوب می‌شود، همان محصول فرعی سویا است. جدا از اینکه منبع عالی پروتئین گیاهی محسوب می‌شود، همچنین موجب کاهش مقدار چربی اضافی در کبد نیز می‌شود. می‌توانید توفو را جایگزین گوشت قرمز یا گوشت مرغ کنید. بعداً نتیجه‌اش را خواهید دید.

 

قهوه

قهوه برای سلامتی کبد

قهوه و کبد ارتباط نزدیکی به هم دارند. قهوه به‌عنوان غذای مناسب کبد چرب می‌تواند مقدار آنزیم‌های ناهنجار کبد را کاهش دهد. فقط مطمئن باشید که از قهوه سیاه استفاده می‌کنید یا از شکر خیلی کم در نوشیدنی‌تان استفاده کنید. این نکته را فراموش نکنید که قهوه شیرین برایتان ضرر دارد.

 

گردو  

گردو به‌عنوان غذای مناسب کبد چرب حاوی اسیدهای چرب امگا 3 است که برای کارکرد نرمال کبد از اهمیت زیادی برخوردار است. مطالعات نشان می‌دهند که افراد مبتلا به بیماری کبد چرب که از گردو در رژیم غذایی‌شان استفاده می‌کنند، کبد آنها کارکرد بهتری را نشان می‌دهد.

 

آووکادو

آووکادو منبع عالی از چربی‌های سالم محسوب می‌شود و غنی از فیبر است. همچنین تحقیقات نشان می‌دهند که برخی از مواد شیمیایی موجود در آووکادو می‌توانند آسیب به کبد را کند کنند. حتماً در رژیم غذایی‌تان از آووکادو استفاده کنید.

 

چای سبز

اگرچه هنوز به‌طور کامل مشخص نیست که آیا چای سبز می‌تواند به‌طور مثبتی بر کارکرد کبد تاثیر بگذارد یا نه، با این حال چای سبز مزیت‌های زیادی برای سلامتی دارد. چای سبز، سطح کلسترول را کاهش می‌دهد و به بدن کمک می‌کند تا سموم از بدن دفع شوند. بنابراین، نوشیدن یک فنجان چای سبز از بدن شما در برابر بسیاری از بیماری‌ها محافظت می‌کند.

 

تهیه و ترجمه: اختصاصی مجله اینترنتی پریهان

منبع: verv.com

 

تمامی حقوق وب سایت محفوظ می باشد. | طراحی وب سایت توسط دارکوب