پریود تیره نشانه چیست؟

قبل از اینکه بخواهیم در مورد پریود تیره صحبت کنیم، باید بگوییم که پریود تیره با مقدار کم نرمال است و نیازی نیست که نگران شوید. مخصوصاً اگر در ابتدا و یا انتهای پریود با رنگ تیره خون مواجه شوید، مسئله نگران‌کننده‌ای نخواهد بود. اما اگر به‌طور مکرر رنگ خون در پریودتان تیره می‌شود، می‌تواند نشانه تغییرات هورمونی، مشکلات مرتبط با ادرار، استرس یا عفونت دستگاه تناسلی باشد.

 

علت‌های اصلی پریود تیره

خون پریودی که سیاه، قهوه‌ای یا مشابه با پودر قهوه باشد ممکن است به خاطر موارد زیر باشد:

بارداری

پریود تیره به رنگ قهوه‌ای یا قرمز تیره است معمولاً در اولین هفته بارداری نشانه بارداری است. با این حال وقتی خونریزی در اواخر بارداری اتفاق می‌افتد یا همراه با دیگر علائم مانند درد شکمی، درد شانه، سرگیجه یا خستگی بیش از حد است، ممکن است نشانه بارداری خارج از رحم یا سقط جنین باشد.

 

تغییرات هیجانی  

بسیاری از تغییرات در وضعیت زنان مانند افزایش استرس یا افسردگی می‌تواند بر ساختار رحم تاثیر بگذارد و ضخامت دیواره رحم را کاهش دهد. این تغییر، ریزش دیواره رحم را در آماده‌سازی برای قاعدگی به تاخیر می‌اندازد و خون زمان بیشتری برای اکسیدی شدن دارد که همین باعث می‌شود با پریود تیره مواجه شوید. توصیه ما این است که برای کاهش تغییرات هیجانی به فکر بهترین صبحانه برای پریودی باشید.

 

تغییرات هورمونی

تغییرات هورمونی نیز می‌توانند موجب پریود تیره شوند. این تغییر معمولاً در هنگام مصرف قرص ضد بارداری بسیار رایج است یا معمولاً زمانی که زن شیرده فرزند خود را از شیر می‌گیرد، با پریود تیره روبه‌رو می‌شود.

 

عفونت‌های مقاربتی

عفونت‌های مقاربتی که در اثر باکتری مانند سوزاک یا کلامیدیا ایجاد می‌شوند موجب پریود تیره یا قهوه‌ای رنگ می‌شوند. این نوع رنگ معمولاً همراه با بوی بد واژن، ترشحات قهوه‌ای قبل یا بعد از قاعدگی، درد لگن و تب بالای ۳۸ درجه سانتی‌گراد است.

 

اندومتریور یا دیگر بیماری‌ها

منظور از اندومتریوز، رشد بافت اندومتری در خارج از رحم است. این نوع بیماری یا بیماری‌هایی مانند آدنومیوز می‌توانند موجب درد شدید در ناحیه لگن و ترشحات تیره مشابه با پودر قهوه شوند که می‌توانند در طول یا بین قاعدگی اتفاق بیفتند.

 

پس از زایمان

در طول مرحله پس از زایمان، پریود تیره دور از انتظار نیست. رحم بعد از زایمان تقریباً ۴۵ روز طول می‌کشد تا به اندازه نرمال برگردد و در طول این مدت خونریزی اتفاق می‌افتد. این خونریزی را نمی‌توان دوره قاعدگی نامید، اما رنگ آن می‌تواند تیره باشد و ممکن است موجب سردرگمی بسیار از زنان شود.

تهیه و ترجمه: اختصاصی مجله اینترنتی پریهان

منبع:tuasaude.com

تمامی حقوق وب سایت محفوظ می باشد. | طراحی وب سایت توسط دارکوب