پریود بیش از ده روز نشانه چیست؟

معمولاً پریود بیش از ده روز خیلی کم اتفاق می‌افتد. یک پریود معمولی بین سه تا ۷ روز طول می‌کشد. چرخه قاعدگی که بیشتر از ۷ روز طول بکشد، پریود طولانی مدت در نظر گرفته می‌شود. اغلب پزشکان این نوع چرخه طولانی مدت را منوراژی می‌نامند. پنج درصد از زنان دچار منوراژی می‌شوند.

پریود بیش از ده روز ممکن است نشانه‌ای از یک بیماری جدی باشد مانند:

  • بی‌نظمی‌های هورمونی
  • ناهنجاری‌های رحمی
  • سرطان

 

علت پریود بیش از ده روز

پریودهای طولانی‌مدت می‌توانند به‌خاطر موارد زیر باشند:

 

تغییرات هورمونی و تخمک‌گذاری

طبق تحقیقات پریهان در بخش سلامت زنان، تغییرات هورمونی یا تغییرات در تخمک‌گذاری ممکن است نشانه پریود بیش از ده روز باشد. وقتی در دوران بلوغ، اولین پریود را تجربه می‌کنید یا در هنگام پیش از یائسگی، ممکن است متوجه تغییرات هورمونی شده باشید. اختلالات هورمونی یا سندرم تخمدان پلی‌کیستیک بخشی از این تغییرات هستند.

در روز اول پریودی چه بخوریم؟

اگر هورمون‌ها در سطح نرمالی قرار نداشته باشند یا اگر بدن‌تان در طول چرخه قاعدگی تخمک‌گذاری نکند، دیواره رحم می‌تواند بسیار ضخیم شود. همین امر می‌تواند موجب طولانی شدن پریود شود.

 

داروها  

طولانی شدن پریود به خاطر دارو

ممکن است پریود بیش از ده روز را به‌خاطر داروهایی که مصرف می‌کنید، تجربه کنید. این داروها عبارتند از:

بارداری

ممکن است خونریزی واژینال نشانه‌ای از یک بارداری پرخطر و یا سقط جنین باشد. اگر دچار جفت سرراهی شده باشید هم ممکن است خونریزی طولانی مدت را تجربه کنید.

 

فیبروئیدها یا پلیپ‌های رحمی

فیبروئیدها و پلیپ‌های رحمی می‌توانند نشانه پریود بیش از ده روز محسوب شوند. فیبروئیدها زمانی خود را نشان می‌دهند که بافت عضلانی شروع به رشد در دیواره رحم می‌کند. پلیپ‌ها هم نتیجه رشد نامنظم بافت در رحم هستند و باعث می‌شوند تومورهای کوچک در رحم رشد کنند. این دو بیماری، سرطان محسوب نمی‌شوند.

 

تهیه و ترجمه: اختصاصی مجله اینترنتی پریهان  

مطالب پیشنهادی

تمامی حقوق وب سایت محفوظ می باشد. | طراحی وب سایت توسط دارکوب