مقررات ثبت شرکت

در مقاله شرایط و مقررات ثبت شرکت ها را بصورت کامل شرح داده شده است. 

تعاریف شرکت تجاری

قانون تجارت ایران، تعریفی از شرکت تجاری ارائه نموده و تنها به ذکر انواع شرکت و تعریف آنها بسنده نموده است، در قانون مدنی نیز شرکت به این صورت تعریف شده است که «شرکت، عبارتست از اجتماع حقوق مالكين متعدد در شیء واحد به نحو اشاعه».

شرکت تجاری عبارتست از سازمانی که بین دو یا چند نفر تشکیل می گردد. که در آن هر یک سهمی به صورت نقد یا جنس یا کار خود را در بین می ­گذارند تا مبادرت به عملیات تجارتی نموده و منافع و زیان ­های حاصله را بین خود تقسیم کنند».

انتخاب اسم برای شرکت

بحث انتخاب اسم شرکت ­ها، علاوه بر این که از جنبۀ کمی برخوردار است. (تکراری نبودن نام شرکت در کل کشور) جنبۀ کیفی هم دارد. و لازم است در تعیین نام به بحث تشابه اسامی و نام­ های ممنوع هم توجه شود. تعیین نام­های مشابه ممكن است، منجر به تضییع حقوق شرکت­های ثبت شدۀ قبلی و حق تقدم آنان شود و زمینه ­های رقابت نامشروع تجاری را فراهم سازد. در حال حاضر در ادارۀ ثبت شرکت­ها، تعیین نام شرکت­ها با رعایت دستورالعمل اجرایی انتخاب نام اشخاص حقوقی صورت می ­گیرد. 

جهت اطلاع از نحوه ثبت و هزینه ها به مقاله جامع هزینه های ثبت شرکت مراجعه فرمایید. 

اسم های پیشنهادی برای شرکت

نام پیشنهادی برای شرکت­ها در موارد زیر پذیرفته نمی ­شود: 1- نام­ هایی که اختصاص به تشکیلات دولتی و کشوری دارند؛ ۲- اسم هایی که در آن از اسامی، عناوین و اصطلاحات بیگانه استفاده شده باشد؛ -۳ نام ­هایی که مخالف موازین شرعی جمهوری اسلامی، نظم عمومی و یا شامل واژه­ هایی بی معنا یا الفاظ قبيحه و مستهجن و خلاف اخلاق حسنه باشند؛ ٤- هنگامی که در یک نام پیشنهادی، ترکیبی از دو واژه فارسی، تداعی کننده یک واژه بیگانه باشد، امکان ثبت آن وجود ندارد.

 

مقررات ثبت شرکت

 

انتخاب موضوع فعالیت شرکت

برای ثبت شرکت، موضوع آن باید از طرف سهامداران یا شرکا مشخص گردد. موضوع فعالیت شرکت (ضمن اینکه نباید نامشروع و برخلاف قانون باشد.) باید عملی و جالب و متضمن منافعی برای شرکا و یا سهامداران باشد.

موضوع فعالیت شرکت ها از اهمیت زیادی برخوردار است. زیرا که شخصیت حقوقی فقط درباره موضوعاتی می ­تواند عمل کند که در موضوع شرکت تصریح شده باشد. به این جهت اصولا، کلیه شرکت­ها موضوع شرکت را وسیع تعریف می­ کنند. تا بتوانند کلیه اموری را که لازم باشد انجام دهند. در هر صورت انتخاب موضوع شرکت بسته به نظر شرکا است. و حدود فعالیت و عملیات شرکت را انتخاب می کنند.

سرمایه شرکت چیست؟

هر شرکتی که ثبت می گردد، باید برای انجام کار و فعالیت خود سرمایه ­ای داشته باشد، سرمایه شرکت­ ها از طرف شرکا و سهامداران آن تأمین می گردد. سرمایه شرکت ­ها اصولا به وجه رایج کشور مشخص می­ شود. 

 

سرمایه غیر نقدی شرکت یعنی چه؟

سرمایه همه شرکت ­ها اصولا به وجه رایج کشور مشخص می ­شود.  منتهی شرکا می ­توانند برای تأمین سرمایه اولیه شرکت حصه خود را به صورت نقدی یعنی به پول یا به صورت غیر نقدى تعیین کنند. در صورتی که مقداری از سرمایه شرکت آورده غیر نقدی باشد. (اعم از اموال منقول مثل خودرو، کاميون، تجهیزات وغيره و اموال غير منقول مثل زمین و ملک) ارائه تقویم نامه (ارزیابی و یا قیمت گذاری) توسط کارشناس رسمی دادگستری محل ضروری است. یعنی ابتدا آن مال باید به وسیله کارشناس رسمی دادگستری محل ارزیابی و قیمت گذاری گردد. و سپس به عنوان سرمایه شرکت قيد شود.  و در صورتی که اموال غیرمنقول جزء سرمایه اولیه شرکت قرار گیرد. ارائه سند مالکیت آن به اداره ثبت شرکت­ ها ضروری می ­باشد.

 

تابعیت شرکت چیست؟

در قانون تجارت ایران ماده 591، در زمینۀ تابعیت شرکت مقرر می ­دارد که: «اشخاص حقوقی تابعیت مملکتی را خواهند داشت.  که که اقامتگاه آنها در آن مملکت است». همچنین مادۀ یک قانون ثبت شرکت ­ها مصوب ۱۳۱۰ مقرر داشته است: «هر شرکتی که در ایران تاسیس شود. و مرکز اصلی آن در ایران باشد، آن شرکت ایرانی محسوب می ­گردد».

مقررات ثبت شرکت

اقامتگاه قانونی شرکت یعنی چه؟

«اقامتگاه شخص حقوقی مکانی است که اداره شخصیت حقوقی در آنجاست». مادۀ ۱۰۰۲ قانون مدنی هم اقامتگاه اشخاص حقوقی را «مرکز عملیات» آنها را شناخته است.

از مواردی که حتماً باید در اساسنامه و اظهارنامه تاسیس شرکت مشخص شود. مرکز اصلی شرکت یا همان اقامتگاه شرکت است. مشخص نکردن مرکز اصلی شرکت جزو موارد نقص مدارک است. و در صورتی که رفع نشود، ادارات ثبت شرکت­ها از ثبت شرکت خودداری می ­کنند. مرکز اصلی شرکت یکی از مواردی است که در آگهی تأسیس شرکت قید می­ گردد. 

شمارۀ ثبت و شناسۀ ملی شرکت ها

«هر شرکت تجارتی ایرانی مذکور در این قانون و هر شرکت خارجی که بر طبق قانون ثبت شرکت ­ها مصوب خرداد ماه ۱۳۱۰ مکلف به تاسیس است، باید در کلیه اسناد و صورت حساب­ها و اعلانات و نشریات خطی یا چاپی خود در ایران تصریح نماید.  که در تحت چه نمره در ایران به ثبت رسیده و الا محکوم به جزای نقدی از دویست تا دو هزار ریال خواهد شد.

به لحاظ موضوعی اختصاص شناسه ملی شامل تمام اشخاص حقوقی اعم از ثبت شده در واحدهای ثبت شرکتها و مؤسسات غیر تجاری، ایجاد شده توسط قانون یا ثبت شده توسط سایر مراجع و شرکت­ها و مؤسساتی که قبلاً ثبت شده­ اند می گردد. 

 

ثبت الکترونیکی، سامانه ای شرکت ها

در اجرای تکالیف قانونی با هدف حذف مراجعات حضوری متقاضیان خدمت و ارائه خدمات به نحو الکترونیک و سامانه ای، فرایند تشکیل و تأسیس و تغییرات شرکت­ ها و موسسات غیر تجاری به صورت الکترونیکی و طبق بخشنامه مربوط انجام خواهد شد.

معمولا برای ثبت بروز رسانی شرکت از مهمترین آن تغییرات مدیران شرکت می باشد.

مقررات ثبت شرکت

 

هیات مدیره یا مدیران شرکت 

کلیه شرکت­ها نیز مانند سایر اشخاص حقوقی، برای اداره امور و جهت رسیدن به اهداف خود نیاز به مدیر و یا مدیران دارند؛ سمت مدیران شرکت­ ها، توسط هیات مدیره شرکت مشخص می ­شود. و خود اعضای هیات مدیره نیز با رأی گیری از سهامداران شرکت انتخاب می گردند. هیات مدیره شرکت اداره امور شرکت را به عهده دارد. 

 تصمیمات مهم در خصوص اداره شرکت منجمله تعيين مدير عامل و سایر امور شرکت را به عهده دارد، هیات مدیره در اولین جلسه خود یک نفر را از بین خود یا خارج از شرکت به عنوان رئیس و یک نفر را به عنوان نائب رئيس هیات مدیره انتخاب می ­کنند.  از وظایف مهم هیئت مدیره، تعیین دارندگان حق امضای اسناد رسمی و عادی شرکت (مثل حق امضای اسناد رسمی،  چک­ها، سفته­ ها، قراردادها وغيره) از طرف شرکت می ­باشد.

هیات مدیره پس از انتخاب توسط مجمع عمومی عادی لازم است که فرم اقرارنامه مدیریتی را امضاء نمایند.

 

مزایا و فواید ثبت شرکت

تاسیس شرکت، علاوه بر اینکه وسیله­ ای است که دولت مقررات شرکت­ های تجارتی را کنترل می ­نماید، اهمیت مهم دیگری دارد.  که از لحاظ شرکاو یا سهامداران شرکت و مراجعین آن دارای اعتبار بسیار می باشد. و آنها مختصراً عبارتند از:

۱. هرگاه شرکت تشکیل شود، قراردادهای منعقده بین شرکا رسمی بوده و بعدها هیچ یک نمی ­توانند همانند اسناد غیررسمی از وجود شرکت­نامه و اساسنامه مصوب شرکت و سایر تصمیماتی که به ثبت می شوند. اظهار بی ­اطلاعی نموده و یا به ایراداتی که درباره اسناد غیر رسمی ممکن است وارد نمود استناد نمایند.

۲. تاسیس شرکت به  لحاظ معامله کنندگان با شرکت در درجه ای از اهمیت است که بدون مراجعه با آن اغلب نمی ­توانند معامله کنند. 

۳. ثبت شرکت رسیدگی است که متصدیان امر انجام می ­دهند. تا معلوم گردد آیا برای به وجود آوردن این شخصیت حقوقی دقت­ های لازمه شده و مقررات رعایت شده است یا خیر؟

 

ثبت شرکت تک نیک دارای کارشناسان متخصص و با تجربه در ارائه امورات ثبت شرکت می باشد. در صورتیکه نیاز به مشاوره ثبت شرکت و تغییرات شرکت ها دارید. به شماره 09189414281 تماس حاصل فرمایید.

 

 

 

 

.

 

 

تمامی حقوق وب سایت محفوظ می باشد. | طراحی وب سایت توسط دارکوب