مقاومت به انسولین در تخمدان پلی‌کیستیک و روش‌های درمان آن

مقاومت به انسولین در تخمدان پلی‌کیستیک از علائم رایج این بیماری محسوب می‌شد. به‌نظر می‌رسد سندرم تخمدان پلی‌کیستیک (PCOS) نوعی بیماری مربوط به تخمدان باشد، اما اینطور نیست. درحالیکه این سندرم بر تخمدان‌ها و تخمک‌گذاری تاثیر می‌گذارد، نوعی اختلال متابولیکی محسوب می‌شود که دقیقاً مرتبط با مقاومت به انسولین است.

مقاومت به انسولین در تخمدان پلی‌کیستیک چیست؟

در شرایط نرمال، هورمون انسولین بعد از خوردن افزایش پیدا می‌کند. این هورمون باعث تحریک کبد و عضلات می‌شود تا قند در خون تبدیل به انرژی شود. همین امر باعث می‌شود قند خون کاهش یابد و سپس انسولین نیز کاهش یابد. در شرایط نرمال، هم قند و هم انسولین در آزمایش خون نرمال دیده می‌شوند.
در هنگام مقاومت انسولین، قند خون ممکن است نرمال باشد، اما انسولین بالا باشد. اما چرا؟ چون پانکراس باید انسولین بیشتری را بسازد. انسولین بیشتر باعث ایجاد التهاب می‌شود و در نتیجه وزن افزایش می‌یابد. این امر می‌تواند منجر به دیابت نوع دو شود. انسولین بیش از حد یک محرک فیزیولوژیکی سندرم تخمدان پلی‌کیستیک محسوب می‌شود.

ارتباط بین مقاومت انسولین و PCOS

مقاومت انسولین هم منجر به چاقی و هم منجر به سندرم تخمدان پلی‌کیستیک می‌شود. مقاومت به انسولین در 70 الی 95 درصد افراد مبتلا به سندرم تخمدان پلی‌کیستیک که چاق هستند اتفاق می‌افتد. همچنین 30 تا 75 درصد افراد مبتلا به سندرم تخمدان پلی‌کیستیک که لاغر هستند نیز مقاومت به انسولین دیده می‌شود.
مقاومت انسولین تنها نشانه‌ای از سندرم تخمدان پلی‌کیستیک نیست، بلکه محرک اصلی این بیماری محسوب می‌شود. انسولین بالا می‌تواند تخمک‌گذاری را مختل کند و باعث شود تخمدان‌ها تستوسترون بیش از حدی را تولید کنند.
در یک مطالعه تحقیقاتی مشاهده شد که افزایش نسبت ابتلا به سندرم تخمدان پلی‌کیستیک مرتبط با افزایش چاقی و افزایش وزن در طی ده سال گذشته بوده است.
درمان
توصیه‌های درمانی رایج برای مقاومت به انسولین در تخمدان پلی‌کیستیک شامل کاهش وزن، وزش ایروبیک و مصرف داروی متفورمین است که حساسیت انسولین را بهبود می‌بخشد. تمرینات مقاومتی نیز ممکن است موثر واقع شود اما هنوز در این زمینه تحقیقات بیشتری مورد نیاز است.
داروهای ضدبارداری خوراکی نیز درمان دیگری برای تخمدان پلی‌کیستیک محسوب می‌شوند، اما این داروها می‌توانند برای مقاومت به انسولین در تخمدان پلی‌کیستیک تداخل ایجاد کنند. ارتباط بین داروهای ضدبارداری و مقاومت به انسولین هنوز نیاز به تحقیق بیشتری دارد.

نقش فروکتوز در مقاومت به انسولین

برای اینگونه افراد رژیمی پیشنهاد می‌شود که در آن فروکتوز کاهش یابد. فروکتوز خود به تنهایی مشکل محسوب نمی‌شود، فقط مقدار زیاد آن می‌تواند به بدن صدمه وارد کند. برای مثال، میوه‌ای که فروکتوز پایینی دارد باعث مقاومت به انسولین نمی‌شود، حتی برای حساسیت انسولین و سلامتی بدن خوب است. دسرهایی که دارای فروکتوز بالایی دارند، برخی نوشیدنی‌ها و آب میوه‌ها تاثیر متفاوتی دارند. وقتی فروکتوز با دوز بالا مصرف می‌شود می‌تواند مسیرهای پردازش نرمال را در روده کوچک مختل کند و می‌تواند به کبد برسد. در نتیجه التهاب ایجاد می‌شود و حساسیت به انسولین با اختلال روبه‌رو می‌شود.

مکمل‌های تغذیه‌ای

اینوزیتول یک پیغام‌رسان بین سلولی است که در سیگنال‌دهی انسولین شرکت می‌کند و می‌تواند به‌عنوان یک مکمل تغذیه‌ای محسوب شود. یک مطالعه در سال 2018 نشان داد که اینوزیتول به‌طور چشمگیری موجب بهبود علائم مقاومت به انسولین می‌شود و به‌نظر می‌رسد باعث تنظیم چرخه قاعدگی نیز می‌شود، از این رو تخمک‌گذاری نیز بهتر می‌شود و تغییرات متابولیکی در سندرم تخمدان پلی‌کیستیک کاهش می‌یابد. دوز مورد استفاده در این افراد 1.2 تا 4 گرم در روز بود.
منیزیم دومین مکمل تغذیه‌ای برای مقاومت به انسولین در تخمدان پلی‌کیستیک است. بسیاری از کسانی که مبتلا به مقاومت انسولین و بیماری قلبی هستند دچار کمبود منیزیم هستند. کمبود منیزیم حداقل بر روی یک سوم افراد در دنیا تاثیر گذاشته است و به‌راحتی هم نمی‌توان با آزمایش خون تشخیص داد. یک تحقیق اخیر نشان داد که مکمل منیزیم برای درمان مقاومت به انسولین در تخمدان پلی‌کیستیک موثر است.

علائم

انسولین یک محرک اشتها محسوب می‌شود که شاید به همین دلیل باشد که بسیاری از زنان مبتلا به سندرم تخمدان پلی‌کیستیک میل زیادی به خوردن شیرینی‌جات و دیگر غذاهای غنی از کربوهیدارت دارند. همین امر باعث افزایش وزن می‌شود که احتمال مشکلات قلبی را افزایش می‌دهد مانند بیماری قلبی عروقی، چاقی، پوکی استخوان و دیابت.

کلام آخر از پِریهان

مقاومت به انسولین در تخمدان پلی‌کیستیک در افراد باید قبل از ابتلای فرد به دیابت درمان شود. اگر مبتلا به سندرم تخمدان پلی‌کیستیک هستید، عادت‌های مربوط به سبک زندگی‌تان را تغییر دهید. با این کار در دراز مدت از ابتلا به دیابت پیشگیری خواهید کرد. پیروی از یک رژیم غذایی مناسب و انجام ورزش روزانه مرتبط با کاهش ابتلا به دیابت است.

تهیه و ترجمه: اختصاصی مجله اینترنتی پریهان

تمامی حقوق وب سایت محفوظ می باشد. | طراحی وب سایت توسط دارکوب