آیا می‌توان از لوسیون بدن برای صورت استفاده کرد؟

شاید برای شما هم اتفاق افتاده باشید که از لوسیون بدن برای صورت استفاده کنید و حالا این سوال برایتان پیش آمده است که آیا این عادت صحیح است یا خیر. احتمالاً نگران هستید که نکند مضر باشد. باید بگوییم که هر دو لوسیون مرطوب‌کننده هستند. خیلی وقت‌ها هم چون حجم لوسیون بدن زیاد است، بنابراین خرید آن مقرون‌به‌صرفه است. اما نکته‌ای وجود دارد که باید به آن دقت کنید: لوسیون بدن حاوی همان موادی که برای لوسیون صورت استفاده می‌شود نیست. بیایید با پریهان به تفاوت بین کرم‌های صورت و لوسیون‌های بدن بپردازیم و ببینیم هر دو به چه شکلی عمل می‌کنند.

لوسیون بدن برای صورت: پاسخ کوتاه

 وقتی نوبت به صورت‌‌تان می‌رسد، احتمالاً باید از لوسیون بدن برای صورت فرار کنید. چرا؟

به‌طور خلاصه، پوست صورت‌تان متفاوت از پوست بدن‌تان است، پس محصولات مراقبت از پوست باید متفاوت از بدن باشد.

دکتر آنا چاکون متخصص پوست در وستون فلوریدا توضیح می‌دهد که «پوست صورت بسیار نازک‌تر و ظریف‌تر است.»

نازک‌ترین قسمت پوست صورت، پلک‌ها است و ظریف‌ترین قسمت بدن هم کشاله ران است. همچنین پوست صورت دارای منفذهای کوچکتری است که حاوی غلظت بیشتری از غده‌های چربی پوست هستند که مستعد آکنه است.

این دکتر ادامه داده است که «با این حال پوست پشت (کمر) و پا اغلب خیلی ضخیم است. این قسمت از پوست دارای منفذهای بزرگتری است، اما محکم‌تر است و انعطاف‌پذیری بیشتری دارد.»

تفاوت لوسیون بدن و لوسیون صورت

به‌طور خلاصه، محصولات مربوط به صورت و بدن دارای اهداف متفاوتی هستند. محصولاتی که برای بدن ساخته می‌شوند به‌طور کلی دارای مواد مرطوب‌کننده یا لایه‌برداری قوی هستند. محصولات مربوط به پوست صورت برای محافظت از پوست ظریف طراحی شده‌اند. بسیاری از محصولات مراقبت از پوست صورت دارای اهداف ویژه‌تری هستند مانند درمان آکنه یا کاهش ظاهر قرمزی پوست صورت یا تغییر رنگ، لکه‌های تیره یا چین و چروک صورت. در حقیقت، متوجه خواهید شد که بسیاری از محصولات مراقبت از پوست صورت اصلاً لوسیون نیستند، بلکه کرم هستند. کرم‌ها اغلب غنی‌تر هستند، درحالیکه لوسیون‌ها بیشتر مایع مانند هستند.

نکته مهم دیگری که باید به آن دقت کنید این است که پوست صورت بیشتر در معرض گرما، سرما یا اشعه ماوراء بنفش قرار دارد. در نتیجه، بسیاری از محصولات دارای اهداف دوگانه هستند: این محصولات از پوست در برابر آسیب محافظت می‌کنند.

ترکیبات متفاوت لوسیون بدن و لوسیون صورت  

چون کرم‌های صورت و لوسیون‌های بدن برای اهداف متفاوتی ساخته می‌شوند، بنابراین دارای ترکیبات متفاوتی هستند. لوسیون‌های بدن معمولاً حاوی ترکیبات مرطوب‌کننده مانند روغن‌ها هستند تا رطوبت لازم را به بدن برسانند. با این وجود، این ترکیبات سنگین‌تر می‌توانند مشکلات پوستی مانند آکنه را بدتر کنند. ممکن است لوسیون‌هایی برای بدن انتخاب کنید که دارای بوی مطبوعی هستند، اما باید بدانید که این بوها به راحتی می‌توانند موجب تحریک پوست‌های حساس شوند. با این‌وجود، لوسیون‌های صورت و کرم‌ها معمولاً حاوی ترکیبات فعال‌تری هستند که به کنترل مشکلات پوستی کمک می‌کنند. این ترکیبات معمولاً دارای هزینه بیشتری هستند، چون مخصوص صورت ساخته می‌شوند. به‌علاوه، به احتمال زیاد کرم صورت‌تان فرآیند تست دقیق را پشت سر گذاشته است تا مطمئن شوید که محصولی که خریداری کرده‌اید بی‌خطر و اثربخش است.

شاید در کل نخواهید از لوسیون بدن برای صورت استفاده کنید، اما می‌توانید از لوسیون صورت برای بدن استفاده کنید.

عوارض جانبی

شاید بخواهید در مورد عوارض جانبی لوسیون بدن برای صورت بدانید. چون لوسیون‌های بدن برای پوست ضخیم‌تر و محکم‌تر طراحی شده‌اند بهتر است ریسک نکنید و این لوسیون را برای صورت استفاده کنید. پس عوارض جانبی لوسیون بدن برای صورت عبارتند از:

  • قرمزی با تغییر رنگ
  • احساس سوزش در پوست
  • خارش یا دیگر تحریک‌های پوستی
  • خشکی پوست
  • جوش یا آکنه

این عوارض جانبی در هر قسمت از پوست متفاوت است و بستگی به ظرافت پوست دارد. اگر پوست چرب یا مستعد آکنه دارید، ممکن است بیشتر از همه این عوارض جانبی را تجربه کنید.

اگر بیماری پوستی التهابی دارید مانند اگزما یا پسوریازیس، استفاده از لوسیون بدن برای صورت می‌تواند منجر به تحریک بیشتر شود.

 

حرف آخر

اگر واقعاً صورتتان به مرطوب‌کننده نیاز دارد، استفاده از کمی لوسیون بدن برای صورت ضرر ندارد و نیازی نیست نگران عوارض جانبی آن باشید. به هر حال توصیه می‌شود از لوسیون سبک‌تر برای پوست چرب استفاده کنید. برای بدن می‌توانید از لوسیون‌های سنگین‌تر استفاده کنید.

 

تهیه و ترجمه: اختصاصی مجله اینترنتی پریهان

 

تمامی حقوق وب سایت محفوظ می باشد. | طراحی وب سایت توسط دارکوب