همه چیز در مورد عوارض قرص پاپایا

قبل از اینکه در مورد عوارض قرص پاپایا صحبت کنیم باید بگوییم که پاپایا برای مشکلات گوارشی مصرف می‌شود. این محصول نباید برای عفونت‌های انگل روده‌ای استفاده شود چون ممکن است تاثیری نداشته باشد. اگر فکر می‌کنید دچار چنین مشکلی هستید، برای درمان با پزشک مشورت کند. برخی از مکمل‌ها و محصولات رژیمی حاوی ناخالصی‌ها و افزودنی‌های مضر هستند. پاپئین آنزیمی است که از میوه خام گیاه پاپایا استخراج می‌شود. این آنزیم پروتئین را به بخش‌های کوچکتر به‌نام پپتیدها و اسیدآمینوها تقسیم می‌کند. در ادامه بیشتر توضیح می‌دهیم.

قرص پاپایا به چه شکلی عمل می‌کند؟

همانطور که در بالا اشاره کردیم پاپایا حاوی یک ماده شیمیایی به‌نام پاپئین است. پاپئین تبدیل به پروتئین، کربوهیدارت و چربی‌های IQ می‌شود. با این وجود، پاپئین به‌وسیله شیره‌های گوارشی تغییر می‌کند، از این رو چند سوال در مورد این وجود دارد که آیا این قرص مضر است یا نه.

همچنین پاپایا حاوی یک ماده شیمیایی دیگری به نام کارپین است. به‌نظر می‌رسد کارپین می‌تواند باعث از بین رفتن انگل‌های روده شود و همچنین ممکن است بر سیستم عصبی مرکزی نیز تاثیر بگذارد.

عوارض قرص پاپایا

مکمل‌های حاوی پاپئین یا مصرف بیش از حد قرص پاپایا ممکن است باعث تحریک یا آسیب گلو شود. سوراخ شدن مری، تحریک معده و واکنش آلرژیکی از دیگر عوارض قرص پاپایا محسوب می‌شوند.

اگر قرص پاپایا در حد تعادل مصرف شود برای اکثر افراد بدون خطر است.

 

احتیاط‌های لازم در مورد مصرف قرص پاپایا

افراد زیر باید در مورد عوارض قرص پاپایا محتاط باشند:

زنان باردار

قرص پاپایا در بارداری

مصرف قرص پاپایا در هنگام بارداری مضر است. اگر باردار هستید، تحت هیچ شرایطی این قرص را مصرف نکنید. شواهدی وجود دارد که نشان می‌دهند پاپئین پردازش نشده ممکن است موجب مسمومیت جنین یا نقص هنگام تولد شود.

زنان شیرده

هنوز در مورد مضرات قرص پاپایا در دوران شیردهی اطلاعات کافی وجود ندارد، اما بهتر است در هنگام شیردهی بیش از حد مقدار تجویز شده از این قرص مصرف نکنید.

 

افراد دیابتی

پاپایا می‌تواند موجب کاهش فشار خون شود. افراد مبتلا به دیابت که از این قرص استفاده می‌کنند باید به میزان قند خون‌شان توجه کنند.

 

قند خون پایین

پاپایا می‌تواند موجب کاهش قند خون شود. مصرف قرص پاپایا مکن است باعث شود قند خون بسیار پایین شود.

 

حساسیت به پاپئین

پاپایا حاوی پاپئین است. اگر به پاپئین حساسیت داشته باشید، از خوردن پاپایا یا محصولاتی که حاوی پاپایا هستند خودداری کنید.

 

حساسیت به لاتکس  

اگر به لاتکس حساسیت دارید، پس حتماً به پاپایا نیز حساسیت خواهید داشت. پس افرادی که به لاتکس حساسیت دارند باید مواظب عوارض قرص پاپایا باشند و از مصرف آن خودداری کنند.

 

جراحی

همانطور که در بالا اشاره کردیم پاپایا می‌تواند باعث کاهش فشار خون شود. قرص پاپایا ممکن است در طول و بعد از جراحی بر روی خون افراد تاثیر بگذارد. اگر پاپایا مصرف می‌کنید، برای پیشگیری از عوارض قرص پاپایا باید از دو هفته قبل مصرف آن را قطع کنید.

 

دوز مصرفی

طبق گزارش تحقیقاتی پریهان، دوز مصرفی پاپایا برای استفاده به‌عنوان درمان بستگی به عوامل متعددی دارد مانند سن مصرف‌کننده، سلامت و چندین مورد دیگر. تا این زمان اطلاعات علمی کافی در مورد تعیین دوز مناسب برای مصرف پاپایا وجود نداشته است. به یاد داشته باشید که محصولات طبیعی هم همیشه بی‌خطر نیستند و دوز مصرفی آنها نیز می‌تواند مهم باشد. حتماً طبق دستورالعمل بر روی برچسب‌های محصول عمل کنید و قبل از مصرف هرگونه محصول با پزشک متخصص مشورت کنید.

 

فواید قرص پاپایا

خوب تا اینجا در مورد عوارض قرص پاپایا صحبت کردیم. وقت آن است کمی هم در مورد فواید آن صحبت کنیم:

بهبود هضم غذا

در کل، آنزیم پاپایا با شکستن پروتئین به اسیدآمینوها به هضم غذا کمک می‌کند و باعث می‌شود مواد مغذی بیشتری جذب بدن شوند. بنابراین، قرص پاپایا می‌تواند موجب بهبودی علائم گوارشی متعدد در افراد شود.

 

بیماری سلیاک

پاپئین می‌تواند به بخش‌هایی از گلیادین تقسیم شود. بنابراین پاپایا برای افرادی که به بیماری سلیاک مبتلا هستند خوب است. در یک آزمایش بر روی افراد مبتلا به سلیاک مشخص شد که مکمل پاپئین باعث بهبود جذب مواد مغذی و کاهش شل شدن مدفوع می‌شود.

 

سوء‌هاضمه و سوزش سر دل

در یک مطالعه بر روی 200 نفر مبتلا به سوء‌هاضمه، پاپئین باعث کاهش التهاب شکمی شد. پاپئین به بهبود علائم درد شکمی، حالت تهوع، استفراغ، سوزش سر دل و نفخ کمک کرد.

 

تداخل دارویی

تداخل دارویی می‌تواند خطرناک باشد و در بسیاری از موارد ممکن است زندگی فرد را نیز تهدید کند. همیشه قبل از مصرف هرگونه دارو یا مکمل با پزشک متخصص‌تان مشورت کنید. ترکیب آنزیم پاپایا با دیگر داروهای دیابتی ممکن است موجب کاهش بیش از حد سطوح قند خون شود. همچنین عصاره برگ پاپایا ممکن است باعث افزایش پلاکت خون شود. آنزیم پاپایا نباید با قرص‌های رقیق‌کننده خون همچون هپارین، آسپرین و وارفارین مصرف شود.

 

حرف آخر از پریهان

پاپئین آنزیمی است که به پروتئین تبدل می‌شود و باعث جذب مواد مغذی بیشتر در بدن می‌شود. همچنین پاپئین ممکن است از علائم بیماری‌هایی مانند سلیاک و سوء‌هاضمه پیشگیری کند. اما مصرف بیش از حد آن موجب عوارض قرص پاپایا می‌شود.

تهیه و ترجمه: اختصاصی مجله اینترنتی پِریهان

منبع: selfdecode.com

 

تمامی حقوق وب سایت محفوظ می باشد. | طراحی وب سایت توسط دارکوب