عوارض خوردن ادویه‌های گرم که بهتر است بدانید

اگر خواندن این مقاله را انتخاب کرده‌اید و به‌دنبال عوارض خوردن اودیه‌های گرم هستید، به احتمال زیاد طرفدار غذاهای تند هستید. اما چه طرفدار غذاهای تند باشید و چه نباشید، این مواد غذای در صورتی که زیاد مصرف شوند دارای عوارضی هستند که باید از آنها آگاه شوید.

 

عوارض خوردن ادویه‌های گرم

اگر میل شدیدی به خوردن غذاهای تند دارید، بهتر است با عوارض آن آشنا شوید:  

 

تاثیر ملین

طبق گزارشات مجله اینترنتی پریهان، این یک حقیقت ساده است که خوردن ادویه‌های تند یکی از رایج‌ترین علت‌های دردهای شکمی و اسهال است. بر طبق یک مطالعه علمی، اگر کپسایسین بیش از حد مصرف شود می‌تواند باعث تحریک شکم شود. علائم رایج خوردن بیش از حد کپسایسین عبارتند از «حالت تهوع»، «استفراغ»، «درد شکمی» و «اسهال سوزناک» است. بنابراین اگر احساس کردید که به خوردن زیاد غذاهای تند حساسیت دارید، قطع کردن آن بهترین کار است.

 

آکنه و اگزما

یکی دیگر از عوارض خوردن ادویه‌های گرم ایجاد التهاب در روده از قسمت شکمی، رفلاکس اسیدی یا دیگر علائم این چنینی است. در بسیاری از اوقات این التهاب می‌تواند بر روی پوست به صورت آکنه یا اگزما ظاهر شود.

 

بی‌خوابی

اگر عاشق یک وعده غذایی با ادویه‌های گرم هستید، شاید بهتر باشد این وعده غذایی را برای ناهار انتخاب کنید. غذاها و ادویه‌های گرم می‌توانند موجب برهم زدن خواب فرد شوند.

 

تغییر صدا

تحریک گلو نیز یکی دیگر از عوارض خوردن ادویه‌های گرم است. اگر کسی که مبتلا به رفلاکس اسیدی است و ادویه‌های گرم مصرف کند، این امر نه تنها می‌تواند باعث استفراغ فرد شود، بلکه می‌تواند موجب تغییر صدا و گرفتگی و حتی ورم شود.

 

تاول و بثورات

ادویه‌های گرم، گیرنده‌هایی در پوست را تحریک می‌کنند که به‌طور نرمال به گرما واکنش نشان می‌دهند. این گیرنده‌ها فیبرهای درد محسوب می‌شوند که به‌طور کلی به‌عنوان گیرنده‌های درد چند وجهی شناخته می‌شوند. این گیرنده‌ها به دمای بیش از حد پاسخ می‌دهند. همچنین به تاثیرات شیمیایی خاص نیز واکنش نشان می‌دهند. در زمانی که فیبرهای درد توسط یک ماده شیمیایی مانند فلفل تند تحریک می‌شوند، می‌توانند باعث سردرگمی سیستم عصبی مرکزی شوند که واکنش عصبی مبهمی را موجب می‌شوند.

 

آیا خوردن ادویه‌های گرم مزیت هم دارد؟

خوب تا اینجا فقط در مورد این صحبت کردیم که اگر بیش از حد ادویه‌های تند بخوریم چه می‌شود. اما اگر این ادویه‌ها را به جا و به اندازه مصرف کنید، مزیت‌های زیادی برای سلامتی بدن نیز دارد. باید بگوییم که ادویه‌های گرم همچون فلفل تند واقعاً به‌عنوان یک تقویت‌کننده متابولیسم عمل می‌کنند و با خوردن ادویه‌های گرم بدن‌تان کالری بیشتری می‌سوزاند و به کاهش وزن‌تان کمک می‌کند. مزیت دیگر خوردن ادویه‌های گرم این است که باعث کاهش سطوح کلسترول بد می‌شوند.

با این ادویه‌ها لاغر شوید

 

نشانه‌هایی که باید خوردن غذاهای تند را کمتر کنید

در یک تحقیق مشخص شد که 90 درصد افرادی که غذای تند می‌خورند از خوردن آن لذت می‌برند اما اگر نشانه‌های زیر را دارید برای پیشگیری از عوارض خوردن ادویه‌های گرم به این نشانه‌ها دقت کنید:

سوزش سر دل دارید

سوزش سردل زمانی اتفاق می‌افتد که اسید معده‌تان باز می‌گردد و موجب احساس سوزش در قسمت قفسه سینه می‌شود. فلفل‌های تند، ادویه کاری تند و دیگر ادویه‌های گرم موجب رفلاکس معده می‌شود که در نتیجه سوزش سر دل حاصل می‌شود. علاوه‌براین، بسیاری از ادویه‌های گرم حاوی ترکیبی به‌نام کپسایسین هستند که هضم غذا را آهسته می‌کند. برای همین خطر سوزش دل در این ادویه‌ها بیشتر است.

 

جوش درآورده‌اید

اگر به‌طور تصادفی بعد از خوردن ادویه‌های گرم دست‌تان را به چشم‌های‌تان زده باشید، می‌دانید که چقدر می‌تواند چشم‌تان را بسوزاند. ادویه‌های گرم می‌توانند موجب تحریکات پوستی جدی شوند و همچنین موجب تشدید بیماری‌های پوستی می‌شوند.

به‌طور ویژه‌ای، عوارض خوردن ادویه‌های گرم ممکن است شانس جوش روی پوست را در شما افزایش دهد. بعد از خوردن یک وعده غذایی تند دمای بدن افزایش می‌یابد و تعریق تولید می‌شود که باعث می‌شود روغن در پوست رها شود. این روغن‌ها کثیفی و باکتری‌ها به سمت خود می‌کشند که بیماری‌های پوستی مانند آکنه را موجب می‌شوند.

 

بوی بدی می‌دهید

پیاز و سیر از علت‌های شناخته شده بوی بد دهان هستند، اما ادویه‌های گرم هم می‌توانند موجب بوی بدن دهان شوند که بیشتر به‌خاطر مشکلات گوارشی است که این ادویه‌ها در بدن ایجاد می‌کنند. وقتی در بدن سوزش سر دل را تجربه می‌کنید، محتویات معده‌تان به سمت مری حرکت می‌کنند که همین باعث بوی بد دهان می‌شود.

 

اشتهای‌تان را از دست داده‌اید

برخی مطالعات نشان داده‌اند که غذاهای ادویه‌دار گرم می‌توانند باعث کاهش اشتها شوند. تحقیقات نشان داده‌اندکه افرادی که بعد از خوردن ادویه‌های گرم و غذاهای تند احساس رضایت دارند کمتر غذا می‌خورند.

اگرچه کاهش اشتها روش خوبی برای کاهش وزن است، توصیه نمی‌شود که برای کاهش وزن هر روز ادویه گرم مصرف کنید. اگر بیش از حد ادویه گرم بخورید، کاهش اشتها می‌تواند مشکلات جدی‌تری را به‌وجود آورد.

 

ورم حاد معده دارید

گاستریت یا ورم حاد معده زمانی اتفاق می‌افتد که دیواره معده دچار التهاب می‌شود و این ورم می‌تواند با خوردن ادویه‌های گرم به وجود آید. اکثر افراد ورم حاد معده را تجربه می‌کنند که ناگهانی و موقت است. برای اجتناب از عوارض خوردن ادویه‌های گرم مانند حالت تهوع، استفراغ و احساس سیری در شکم از خوردن بیش از حد آنها خودداری کنید.

 

حرف آخر

در این مقاله به عوارض خوردن ادویه‌های گرم اشاره کردیم و در مورد نکات مهمی صحبت کردیم که ممکن است نشانه‌هایی باشند که باید خوردن این ادویه‌ها را قطع کنید. اگر می‌خواهید تاثیرات کپسایسین را کاهش دهید، می‌توانید نوشیدن شیر را هم امتحان کنید. در حقیقت، نوشیدن یا خوردن هر گونه محصولات لبنیاتی می‌تواند تاثیر این ادویه‌ها را کاهش دهد.

 

تهیه و ترجمه: اختصاصی مجله اینترنتی پریهان  

 

تمامی حقوق وب سایت محفوظ می باشد. | طراحی وب سایت توسط دارکوب