بررسی 4 علل چاقی که خیلی مهم هستند

اگر به‌دنبال علل چاقی هستید، حتماً می‌دانید که چاقی یکی از بزرگ‌ترین مشکلات مرتبط با سلامتی در سراسر جهان است. این بیماری منجر به بیماری‌های دیگر می‌شود که در مجموع با عنوان سندرم متابولیکی شناخته می‌شوند. این بیماری‌ها عبارتند از فشار خون بالا، افزایش قند خون و نمونه لیپید خون ضعیف. افراد مبتلا به سندرم متابولیکی بیشتر در معرض بتلا به بیماری قلبی و دیابت نوع 2 قرار دارند.

 

4 علل چاقی

در طی چند دهه گذشته، تحقیقات زیادی بر روی علل چاقی و چگونگی پیشگیری از آن و روش درمان آن انجام گرفته است. در ادامه مقاله در بخش رژیم و تغذیه با این علل آشنا می‌شویم:

ژنتیک  

ژنتیک و چاقی

چاقی دارای یک مولقه قوی ژنتیکی است. کودکان افراد چاق به احتمال بیشتری در معرض ابتلا به چاقی قرار دارند. این بدین معنا نیست که چاقی به‌طور کامل از پیش تعیین شده است. هر آنچه می‌خورید بر بیان ژن‌ها تاثیر می‌گذارد. جوامع غیر صنعتی‌سازی شده زمانی که خوردن غذاهای غربی را شروع می‌کنند به سرعت چاق می‌شوند. ژن این افراد تغییری نمی‌کند، اما محیط و سیگنال‌هایی که به ژن‌ها ارسال می‌شود تغییر می‌کند.

به‌عبارت ساده‌تر، ژنتیک بر توانایی شما برای افزایش وزن تاثیر می‌گذارد.

 

خوردن هله ‌هوله

خوردن هله هوله و چاقی

غذاهای فرآوری‌شده سنگین یکی از علل چاقی محسوب می‌شود. این محصولات ارزان هستند، مدت طولانی نگه داشته می‌شوند و از همه مهم‌تر خوشمزه هم هستند، برای همین دوری از این مواد غذایی کمی کار سختی است. تولیدکنندگان این محصولات با خوشمزه‌تر کردن این محصولات باعث ترویج پرخوری می‌شوند.

 

اعتیاد به غذا  

اعتیاد به غذا

بسیاری از غذاها باعث تحریک پاداش مراکز در مغزتان می‌شوند. در حقیقت برخی از این غذاها با داروهای اعتیادآور مانند الکل، کوکائین، نیکوتین و کانابیس مقایسه می‌شوند. هله هوله‌ها می‌توانند موجب اعتیاد در برخی افراد شوند. این افراد کنترل کمتری برای رفتار خوردن دارند درست مانند کسانی که به الکل اعتیاد دارند. اعتیاد مسئله پیچیده‌ای است که غلبه بر آن کار دشواری است. وقتی به چیزی اعتیاد داشته باشید، آزادی انتخاب را از دست می‌دهید و مغز به شما فرمان می‌دهد تا چیزی را که بدان اعتیاد دارید مصرف کنید.

انسولین

انسولین به‌عنوان یکی از علل چاقی، هورمون بسیار مهمی است که ذخیره انرژی را تنظیم می‌کند. یکی از کارکردهای انسولین، ذخیره چربی است. رژیم غربی به تقویت مقاومت انسولین در بسیاری از افراد چاق می‌شود. این نوع رژیم سطوح انسولین را در کل بدن افزایش می‌دهد و موجب ذخیره انرژی به جای استفاده از آن می‌شود. همچنین بسیاری از مطالعات نشان می‌دهند که سطوح بالای انسولین نقش مهمی را در پیشرفت چاقی بازی می‌کند. بنابراینشناخت  هورمون افزایش وزن از اهمیت زیادی برخوردار است.

تهیه و ترجمه: اختصاصی مجله اینترنتی پریهان

منبع: healthline

تمامی حقوق وب سایت محفوظ می باشد. | طراحی وب سایت توسط دارکوب