علت ریزش ناگهانی آب از واژن چیست؟

در همین ابتدا باید بگویم که علت ریزش ناگهانی آب از واژن می‌تواند نشانه‌ای از یک واژن سالم باشد. واژن برای تمیز کردن خود، ترشحاتی تولید می‌کند و این ترشحات در نزدیکی زمان تخمک‌گذاری بیشتر می‌شود. با این وجود، اگر رنگ یا غلظت ترشحات تغییر کند یا شفاف شود و ترشحات آبکی همراه با علائم دیگری مانند خارش و یا درد در واژن باشد، می‌تواند نشانه‌ای از وجود یک مشکل در واژن باشد.

 علت ریزش ناگهانی آب از واژن

طبق گزارش پریهان، معمولاً ریزش ناگهانی آب از واژن نیاز به نگرانی ندارد و علت ریزش ناگهانی آب از واژن می‌تواند به‌خاطر نوسانات هورمونی باشد که در طول فرآیند تولید مثل در بدن یک زن اتفاق می‌افتد مانند تخمک‌گذاری و بارداری یا در طول تحریک جنسی یا یائسگی.

 تخمک‌گذاری

تخمک‌گذاری می‌تواند یک علت ریزش ناگهانی آب از واژن باشد. تخمک‌گذاری معمولاً14 روز پس از اولین روز قاعدگی اتفاق می‌افتد. در انتهای دوره تخمک‌گذاری، این ترشحات ممکن است شبیه به سفیده تخم‌مرغ باشد و

  • شفاف
  • لغزنده
  • کشدار

باشد. تولید مخاط در دوران تخمک‌گذاری، 30 برابر بیشتر از روزهای عادی است. می‌توانید در این دوران از شورت‌های آستردار استفاده کنید.

 

بارداری

ریزش آب از واژن در بارداری

وقتی یک زن باردار است، دهانه رحم و دیواره آن نرم می‌شود. بدن برای محافظت از رحم، تولید ترشحات واژن را افزایش می‌دهد تا مانع از بروز عفونت در رحم شود. به همین خاطر بسیاری از زنان ممکن است در هنگام بارداری با ترشحات سفید و شفاف‌تری روبه‌رو شوند و این امر عادی است.

در هفته پایانی بارداری این ترشحات ممکن است کمی خونی باشد که نرمال است و به این خاطر اتفاق می‌افتد که مخاطی که در طول بارداری در رحم بوده است با تولد نوزاد، از بدن خارج می‌شود.

 

تحریک جنسی

رایج‌ترین علت ریزش ناگهانی آب از واژن، تحریک جنسی است. در طول تحریک جنسی و یا ارگاسم، غده‌هایی در واژن، مایع آبکی و شفافی را تولید می‌کنند که واژن خود را برای دخول مناسب آماده می‌کند. این ترشحات نیز نرمال هستند و معمولاً بعد از گذشت یک ساعت از بین می‌روند.

 

یائسگی

چون در طول دوران یائسگی سطوح استروژن کاهش پیدا می‌کنند، واژن ترشحات کمتری تولید می‌کند و ترشحات آبکی‌تر می‌شوند. همچنین ممکن است به‌صورت شفاف، نازک، آبکی و بدون بو باشند.

 عفونت  

با اینکه ترشحات آبکی نشانه واژن سالم هستند، اما عفونت می‌تواند علت ریزش ناگهانی آب از واژن باشد. اگر ترشحات آبکی همراه با خارش یا درد در واژن باشند، ممکن است مبتلا به عفونت مخمری باشید. عفونت مخمری نوعی عفونت رایجی است که از طریق رابطه جنسی انتقال نمی‌یابد و می‌تواند با داروهای ضد قارچی درمان شود.

اگر ترشحات واژن به‌طور ناگهانی تغییر کند و دارای بوی غیر معمول باشد یا رنگ و یا بافت آن تغییر کند، می‌تواند نشانه‌ای از ابتلای شما به عفونت باشد. اگر فکر می‌کنید مبتلا به عفونت هستید، بهتر است با پزشک متخصص مشورت کنید.

 

چه زمانی ترشحات واژن اتفاق می‌افتد؟

ترشحات واژن نرمال است و در هر زمانی در طول چرخه قاعدگی اتفاق می‌افتد.

 

ترشحات واژن قبل از پریود

ترشحات می‌تواند در سراسر چرخه قاعدگی اتفاق بیفتد. این ترشحات ممکن است شفاف، سفید یا تا اندازه‌ای زردرنگ به‌نظر برسد. مقدار ترشحات ممکن است تغییر کند که به زمان چرخه قاعدگی بستگی دارد. ترشحات در طول چرخه قاعدگی غلیظ‌‌‌تر یا رقیق‌تر شود.

ترشحات بعد از پریود

برخی زنان بعد از پریود دچار لکه‌بینی جزئی می‌شوند. رنگ این ترشحات ممکن است قهوه‌ای یا قرمز باشد که نسبت به رنگ خون پریود روشن‌تر است. این ترشحات نرمال است و در واقع بخشی از اتمام چرخه قاعدگی محسوب می‌شود.

 

کلام آخر

در این مقاله سعی کردیم به چند علت ریزش ناگهانی آب از واژن اشاره کردیم. در واقع، ترشحات آبکی واژن نرمال است و در واقع نشانه‌ای از داشتن واژن سالم است. نیازی نیست تا این ترشحات را متوقف کنید، اما اگر همراه با علائم دیگر باشند، بهتر است با پزشک متخصص مشورت کنید.

منبع

 

 

تمامی حقوق وب سایت محفوظ می باشد. | طراحی وب سایت توسط دارکوب