علت بوی بد پریود چیست و چرا می‌تواند خطرناک باشد؟

در این مقاله همراه شما هستیم تا در مورد علت بوی بد پریود توضیح دهیم. دوره پریود شامل ریختن یک تخمک بارور نشده، خون و بافت­های داخلی رحم است. کاملاً طبیعی است که این ترکیب پس از خروج از واژن کم بوی یدی داشته باشد که به احتمال زیاد مربوط به خود ماده واژن است، اما باکتری­‌ها و اسیدیته نیز می‌­توانند در این زمینه نقش داشته باشند.

هر بویی که ممکن است در طول دوره پریودتان متوجه شوید نیز می‌­تواند نوسان داشته باشد. پریودهای «سالم» می­‌توانند بوی خون کمی‌داشته باشند. حتی ممکن است علت این بوی بد ناشی از آهن و باکتری باشد. به طور کلی، بوی بد پریود برای دیگران قابل توجه نیست. همچنین با رعایت بهداشت می‌توانید با بوی طبیعی دوره پریود مقابله کنید و پریود راحت‌تری داشته باشید.

علت بوی بد پریود

طبق گزارش پریهان: به هر حال بوی بد پریود ممکن است باعث نگرانی شود، زیرا می‌تواند نشانه عفونت نیز باشد. در چنین مواردی، بوها با علائم دیگری مانند ترشحات واژن یا درد لگنی که به پریود طبیعی مربوط نمی‌­شود، همراه است. در ادامه با علت این بو آشنا می‌شویم:

پریود بوی «مرده» می‌­دهد

پریودتان می‌تواند بویی ایجاد کند که حتی ممکن است ماه به ماه متفاوت باشد. برخی از زنان گزارش می‌دهند که پریود آن­ها بوی مرده می‌دهد، اگرچه این لزوماً دلیلی برای نگرانی نیست. بوی تند احتمالاً به دلیل خروج خون و بافت‌ها از واژن همراه با باکتری است. وجود باکتری برای واژن طبیعی است، اگرچه مقدار آن می‌تواند متغیر باشد.

بوی گندیده واژن حاصل از باکتری‌های مخلوط با جریان پریود نباید آنقدر قوی باشد که دیگران آن را تشخیص دهند. ممکن است بتوانید با تعویض مکرر پدها و تامپون­‌ها، ب‌ویژه در روزهای سنگین قاعدگی ، چنین بوهایی را کنترل کنید.

زمانی که یک تامپون برای مدت طولانی باقی بماند یا فراموش شود، ممکن است بوی «گندیدگی» ایجاد شود. این امر می‌تواند در پایان دورهه­ای اتفاق بیفتد که مجبور نیستید مرتباً یک تامپون جدید وارد کنید و خونریزی بیشتری نداشته باشید. اگر نگران این هستید که فراموش کرده‌­اید تامپون را بردارید، سعی کنید تامپون را در دهانه واژن خود احساس کنید. اگر پریودتان بو می‌دهد و متوجه علائم غیرعادی می‌شوید، برای یافتن علت بوی بد پریود به پزشک مراجعه کنید.

پریود بوی «ماهی» می‌دهد

برخی از زنان  بوی ماهی در دوران قاعدگی را گزارش می‌کنند. برخلاف سایر بوهای رایج، بوی ماهی معمولاً نشان­دهنده یک مشکل پزشکی است که باید به پزشک مراجعه کنید. این بو اغلب به واژینوز باکتریایی یعنی نوعی عفونت نسبت داده می‌شود. اگر بوی «ماهی» با موارد زیر همراه باشد، ممکن است واژینوز باکتریایی داشته باشید:

سوزش، به خصوص در هنگام ادرار

تحریک

خارش

ترشحات واژن خارج از خونریزی پریود

واژینوز باکتریایی ممکن است در طول پریودتان قابل توجه باشد، اما علت آن چرخه پریود نیست. بلکه علت بوی بد پریود ناشی از رشد بیش از حد باکتری­های طبیعی واژن است. در حالی که علت دقیق این رشد بیش از حد شناخته نشده است، به نظر می‌رسد واژینوز باکتریایی در زنانی که از نظر جنسی با منابع مورد اعتماد فعال هستند شایع است. دوش واژینال نیز ممکن است خطر ابتلا به این نوع عفونت را افزایش دهد. واژینوز باکتریایی با آنتی بیوتیک درمان می‌شود. هنگامی‌ که باکتری پس از درمان متعادل شد، دیگر نباید در طول دوره پریود خود متوجه بوی غیرعادی یا علائم دیگری شوید.

سایر تغییرات بو

سایر تغییرات بو در طول پریود می‌تواند شامل بوی «تعرق بدن» یا بوی پیاز یا نمک باشد. این نوع بوها به احتمال زیاد به دلیل عدم رعایت بهداشت خوب در طول چرخه پریود ایجاد می‌شوند. عادات بهداشتی مناسب می‌توانند به مبارزه با بوهای معمول مرتبط با پریود کمک کند. این کار می‌تواند به سادگی اطمینان از تعویض تامپون، آستر یا پدها هر چند ساعت یک‌بار باشد.

دوش گرفتن روزانه در قاعدگی نیز مهم است و شما می‌توانید فقط با تمیز کردن خارج واژن خود از بوی بد پریود جلوگیری کنید. محصولات خوشبو کننده، مانند دستمال مرطوب و اسپری، به دلیل احتمال تحریک توصیه نمی‌شوند.

از کاربرد تامپون­های معطر و سایر محصولات خودداری کنید، زیرا می‌توانند باعث تحریک و واکنش­های آلرژیک شوند. برای جلوگیری از بوی نامطبوع بهتر است از محصولات بدون عطر و لباس زیر نخی استفاده کنید.

چه زمانی به پزشک مراجعه کنید

در حالی که برخی از بوها هنگام پریود کاملاً طبیعی هستند، علت بوی بد پریود ممکن است نشانه‌ای از نیاز به مراجعه به پزشک باشند. این امر به ویژه در صورتی اتفاق می‌افتد که هرگونه بوی غیرعادی همراه با علائم زیر باشد:

مایعات واژن زرد یا سبز رنگ باشد

خونریزی شدیدتر از حد طبیعی باشد

درد معده یا لگن

گرفتگی‌­هایی که بدتر از حد طبیعی هستند

تب

به عنوان یک قاعده کلی، هر زمان که مشکوک به مسائل مربوط به سلامت باروری خود هستید، باید به متخصص زنان مراجعه کنید. در حالی که بیشتر بوها سالم هستند، برخی ممکن است نشانه‌های عفونت باشند.

 

تهیه و ترجمه: اختصاصی مجله اینترنتی پریهان

منبع: healthline

 

 

تمامی حقوق وب سایت محفوظ می باشد. | طراحی وب سایت توسط دارکوب