علائم روده عصبی چیست؟

در حال حاضر 6 الی 18 درصد از جمعیت کل جهان دچار علائم روده عصبی هستند. این بیماری شامل تغییراتی در شکل حرکات روده و درد شکمی است. رژیم، استرس، خواب کم و تغییرات در باکتری‌های روده ممکن است بر این علائم تاثیر بگذارند. با این وجود، این علائم در هر فردی متفاوت است. بنابراین خیلی سخت می‌توان گفت که فرد مبتلا به این نوع سندرم که سندرم روده تحریک‌پذیر نیز نامیده می‌شود باید از چه غذاهایی اجتناب کند.

 

علائم روده عصبی

در ادامه مقاله از  سایت پِریهان با این علائم آشنا می‌شویم:

 درد و گرفتگی

درد شکم از رایج‌ترین علائم روده عصبی محسوب می‌شود و عامل مهمی در تشخیص این بیماری است. به‌طور نرمال، روده و مغزتان برای کنترل هضم غذا باهم کار می‌کنند. این امر از طریق هورمون‌ها، عصب‌ها و سیگنال‌های رها شده توسط باکتری‌های خوب اتفاق می‌افتد. این باکتری‌ها در روده‌تان زندگی می‌کنند.

در سندرم روده تحریک‌پذیر، این سیگنال‌ها تحریف می‌شوند که منجر به درد در ماهیچه‌های دستگاه گوارش می‌شوند. این درد معمولاً در قسمت پایین شکم یا در کل شکم اتفاق می‌افتد اما در قسمت بالایی شکم کمتر درد احساس می‌شود. معمولاً با حرکت روده، درد کاهش می‌یابد.

اصلاح رژیم غذایی ممکن است موجب بهبود درد و دیگر علائم شود. درمان‌های دیگر برای این نوع درد عبارتند از استفاده از شل‌کننده‌های شکم مانند روغن نعناع، درمان رفتار شناختی و هیپنوتیزم درمانی.

برای دردی که به این تغییرات واکنشی نشان نمی‌دهد، متخصص گوارش می‌تواند به شما کمک کند تا به کمک دارو این نوع درد را از بین ببرید.

 

اسهال

اسهال یکی از سه نوع این اختلال است. اسهال بر یک سوم بیماران مبتلا به سندرم روده تحریک‌پذیر تاثیر می‌گذارد. بسیاری از بیماران گفته‌اند که بعد از استرس، اسهال در آنها شدت می‌گیرد.

 

یبوست

اگرچه متناقض به‌نظر می‌رسد، یبوست یکی از علائم روده عصبی است. یبوست بر 50 درصد افراد مبتلا به سندرم روده تحریک‌پذیر تاثیر می‌گذارد. تغییر ارتباط بین مغز و روده ممکن است باعث کاهش یا افزایش زمان انتقال مدفوع شود. وقتی زمان انتقال کاهش می‌یابد، روده آب بیشتری را از مدفوع جذب می‌کند و عبور مدفوع از روده سخت می‌شود.

اگر حرکات روده‌تان کمتر از سه بار در هفته است، به یبوست مبتلا هستید. یبوست عملکردی یا همان یبوست مزمن متفاوت از یبوست سندرم روده تحریک‌پذیر است و دردناک نیست. در مقایسه، یبوست در سندرم روده تحریک‌پذیر شامل درد شکمی است که این درد با حرکات روده کاهش می‌یابد. یبوست در سندرم روده تحریک‌پذیر اغلب اوقات موجب اجابت مزاج ناقص می‌شود. برای درمان این نوع اسهال توصیه می‌شود آب زیادی بنوشید، ورزش کنید، غذاهای پر از فیبر قابل حل در آب بخورید، پروبیوتیک مصرف کنید و تا حد امکان استفاده از ملین‌ها را محدود کنید.

 

یبوست و اسهال تناوبی

تقریباً 20 درصد از بیماران مبتلا به سندرم روده تحریک‌پذیر مبتلا به یبوست و اسهال تناوبی هستند. اسهال و یبوست به‌عنوان یکی از علائم روده تحریک‌پذیر باعث درد شکمی می‌شود. درد مهم‌ترین سرنخی است که تغییرات در حرکات روده مرتبط با رژیم یا عفونت‌های خفیف نیستند.

این نوع سندرم روده تحریک‌پذیر شدیدتر از علائم دیگر است. علائم روده تحریک‌پذیر ترکیبی ممکن است از فردی به فردی دیگر متفاوت باشد. بنابراین، این بیماری نیاز به درمان منحصربه‌فرد دارد.

 

تغییرات در اجابت مزاج

حرکت آهسته مدفوع در روده اغلب همزمان با جذب آب از طریق روده، بدون آب است. این امر موجب مدفوع سفت می‌شود که می‌تواند علائم روده عصبی را تشدید کند. حرکت سریع مدفوع در روده زمان کمی برای جذب آب می‌گذارد و منجر به شل شدن مدفوع می‌شود.

خون در مدفوع می‌تواند نشانه دیگری از این بیماری باشد که نیاز به درمان دارد و باید هر چه سریع‌تر با پزشک متخصص مشورت کنید. خون در مدفوع ممکن است قرمز به‌نظر برسد، اما در اغلب اوقات بسیار تیره یا سیاه است.

 

گاز و نفخ

تغییر هضم در سندرم روده تحریک‌پذیر منجر به تولید گاز بیشتر در روده می‌شود. این امر باعث نفخ می‌شود که بیمار احساس ناراحتی می‌کند. یک مطالعه بر روی 337 فرد مبتلا به سندرم روده تحریک‌پذیر نشان داد که 83 درصد از بیماران دچار نفخ و گرفتگی شده بودند. هردوی این علائم در زنان رایج‌تر بودند. اجتناب از لاکتوز می‌تواند به کاهش نفخ کمک کند.

 

حرف آخر

اگر علائم روده عصبی دارید که باعث شده‌اند کیفیت زندگی‌تان مختل شود، از یک متخصص کمک بگیرید. پزشک ممکن است شما را به متخصص گوارش ارجاع دهد و در مورد روش‌های کنترل علائم روده عصبی با شما صحبت کند. همچنین تغییرات سبک زندگی مانند تغییر رژیم غذایی، کاهش استرس، ورزش، نوشیدن مقدار فراوان آب و ملین‌ها نیز می‌توانند کمک کنند.

 

تهیه و ترجمه: اختصاصی مجله اینترنتی پریهان  

تمامی حقوق وب سایت محفوظ می باشد. | طراحی وب سایت توسط دارکوب