شیر خشک سویا برای چاقی صورت و عوارض احتمالی آن

احتمالاً در مورد شیر خشک سویا برای چاقی صورت چیزهایی شنیده‌اید و می‌خواهید با این شیر خشک هر چه زودتر صورتی چاق داشته باشید. این منبع بدون لبنیات شیر از دانه سویا تهیه می‌شود و فواید بسیار زیادی برای سلامتی دارد. اگرچه ادعا می‌شود که این شیر خشک برای باروری مردان مضر است، اما هوز دلیل علمی برای آن ثابت نشده است. این شیر خشک غنی از فیبر است که تاثیر قابل ملاحظه‌ای بر BMI  و سطوح کلسترول خوب می‌گذارد و باعث چاقی صورت می‌شود. جالب اینجا هست که حجم عضلات بدن حفظ می‌شود.

 

شیر خشک سویا برای چاقی صورت

شیر سویا

شیر سویا

طبق گزارش پریهان: در سالهای اخیر، بسیاری از افراد ادعا کرده‌اند که مصرف شیر خشک سویا باعث چاقی صورت آنها شده است. آیا این ادعا حقیقت دارد؟

باید بگوییم که این ادعا به لحاظ علمی ثابت نشده است و فقط کسانی که آن را مصرف کرده‌اند گفته‌اند که شیر خشک سویا برای چاقی صورت تاثیرگذار بوده است. شیر خشک سویا مانند هورمون متابولیکی عمل می‌کند (لپتین) که به مغز سیگنالی می‌فرستد که سیر شده‌اید و باید خوردن را متوقف کنید. حال چگونه می‌تواند باعث چاقی صورت شود. تنها روش ممکن برای چاقی صورت با شیر خشک سویا این است که این شیر خشک هر روز مصرف شود و مقدار آن زیاد باشد.

 

مقایسه با شیر

برخلاف شیر، شیر سویا حاوی لاکتوز یا کلسترول نیست. شیر خشک سویا برای چاقی صورت دارای کالری پایین و چربی کمتری نسبت به شیر کامل است. مقدار پروتئین شیر سویا مشابه با شیر کامل است و کلسیم و ویتامین D هر دو شیر باهم برابر است. شیر سویا نسبت به شیر کامل چربی کمتری دارد.

 

مزیت‌های شیر خشک سویا

اگر می‌خواهید از شیر خشک سویا برای چاقی صورت استفاده کنید بهتر است با فواید و مزیت‌های آن نیز آشنا شوید:

کاهش کلسترول

بدن‌مان برای تولید سلول‌های سالم به کلسترول نیاز دارد. با این حال، سطوح کلسترول بالا باعث افزایش ابتلا به بیماری قلبی می‌شود. رسوبات چربی در شریان‌ها به‌وجود می‌آیند که جریان خون را با مشکل مواجه می‌کند. اگر این رسوبات به حالت لخته دربیایند، احتمال ابتلا به سکته مغزی یا حمله قلبی افزایش می‌یابد. در سال 1995، یک متاآنالیز از 38 فرد نشان داد که مصرف تقریباً 50 گرم  شیر سویا در روز منجر به کاهش 9.3 درصد کلسترول کامل و 13%کاهش در کلسترول بد بدون تاثیرگذاری بر غلظت کلسترول خوب شد.

 

تسکین علائم یائسگی

هورمون تراپی یکی از درمان‌هایی است که زنان یائسه برای کاهش گرگرفتگی و دیگر تاثیرات احتمالی یائسگی با آن روبه‌رو می‌شوند. با این وجود، این درمان نیز موجب افزایش بیماری‌هایی مانند سرطان سینه و سکته مغزی می‌شود.

بسیاری بر این باور هستند که شیر خشک سویا و شیر سویا ممکن است به زنان یائسه کمک کند چون سویا دارای ایزوفلاون‌ها است که موجب تقویت سطوح استروژن در بدن می‌شود. طبق گزارشات تحقیقاتی تنها 10 الی 20 درصد زنان در کشورهای آسیایی که روزانه سویا مصرف می‌کنند نسبت به زنان آمریکایی، گرگرفتگی را تجربه می‌کنند. اگر دچار علائم یائسگی هستید، استفاده از شیر خشک سویا ایده خوبی است. البته هنوز تحقیقات بیشتری در این زمینه نیاز ست.

 

کاهش ریسک ابتلا به سرطان پستان

یک مطالعه در چین بر روی زنان نشان داد زنانی که در طول عمرشان سویا مصرف می‌کنند، 59 درصد کمتر به سرطان پستان پیش از یائسگی کمک می‌کنند. در ایالات متحده، تحقیقات انجام گرفته بر روی زنان مبتلا به سرطان پستان نشان داد که زنانی که بیشترین مقدار ایزوفلاون‌های سویا را مصرف کرده‌اد، 21 درصد احتمال مرگ در آنها کاهش یافت.

 

کاهش ریسک ابتلا به سرطان پروستات

مردان چینی و ژاپنی با مهاجرت به کشورهای غربی و عادت به رژیم غذایی غربی در معرض افزایش ابتلا به سرطان پروستات قرار گرفته‌اند. این ریسک در مردانی که از شیر خشک سویا استفاده کرده‌اند کاهش یافته است. ایزوفلاون‌ها در بافت پروستات جمع می‌شوند و به‌صورت یک لایه محافظتی در مقابل سرطان پروستات عمل می‌کنند.

 

غنی از پروتئین

وقتی نوبت به مواد مغذی شیر خشک سویا برای چاقی صورت می‌رسد، باید بگوییم که این شیر خشک دارای 6.34 گرم پروتئین است. برخلاف دیگر محصولات مبتنی بر شیر، شیر سویا دارای 9 نوع اسید آمینوی ضروری است.

 

غنی از کلسیم و آهن

بدن‌تان برای حفظ تراکم و استحکام بافت بدن از کلسیم استفاده می‌کند. به‌عبارت دیگر، آهن برای کمک به کارکرد بهتر رگ‌های خونی استفاده می‌شود و بدین طریق، بدن اکسیژن مورد نیاز را دریافت می‌کند.

 

عوارض احتمالی

شیر خشک سویا برای چاقی صورت ممکن است دارای عوارض احتمالی باشد که برخی از آنها عبارتند از:

 مانع شدن از جذب مواد مغذی

شیر خشک سویا برای چاقی صورت حاوی ترکیباتی است که به‌عنوان ضد مغذی‌ها اشاره می‌شوند. این ضد مغذی‌ها عبارتند از بازدارنده‌های تریپسی، لکتین، فیتیک اسید و الیگوساکارید. وقتی این ضد مغذی‌ها هضم می‌شوند، می‌توانند توانایی بدن را برای جذب مواد مغذی ضروری کاهش دهند و موجب شوند پروتئین و کربوهیدارت‌ها به خوبی هضم نشوند.

 

واکنش‌های آلرژیکی

بسیاری از افراد به سویا حساسیت دارند. برخی از علائم حساسیت به سویا عبارتند از:

  • سوزن سوزن شدن دهان
  • کهیر، خارش یا اگزما
  • ورم لب‌ها، صورت، زبان و گلو یا دیگر قسمت‌های بدن
  • خس خس سینه، آبریزش بینی یا مشکل در نفس کشیدن
  • درد شکمی، اسهال، حالت تهوع یا استفرغ
  • قرمزی پوست

 

با اینکه حساسیت به سویا به ندرت باعث تهدید زندگی فرد می‌شود، اما افرادی که به آن حساسیت دارند بهتر است از مصرف آن خودداری کنند.

 

ناراحتی‌های شکمی

خوردن شیر خشک سویا برای چاقی صورت می‌تواند منجر به یبوست، نفخ و حالت تهوع شود.

 

حرف آخر

بهتر است به جای استفاده از شیر خشک سویا برای چاقی صورت از دیگر گزینه‌ها استفاده کنید تا دچار کمبود مغذی نشوید و احتمال ابتلا به سرطان در شما افزایش نیابد. شیر خشک سویا را باید در مقدار زیاد بخورید تا صورتی چاق داشته باشید.

 

تهیه و ترجمه: اختصاصی مجله اینترنتی پریهان

منبع: betterme.world

تمامی حقوق وب سایت محفوظ می باشد. | طراحی وب سایت توسط دارکوب