آیا می‌توانیم از روغن ماکادمیا برای مو استفاده کنیم؟

طبق نظر کارشناسان، روغن ماکادمیا برای مو فواید زیادی دارد و موجب درخشندگی نیز می‌شود. روغن ماکادمیا از درخت ماکادمیا به دست می‌آید. این روغن دارای زرد روشن و شفاف است. برخلاف روغن نارگیل، این روغن در دمای اتاق به شکل مایع باقی می‌ماند. روغن ماکادمیا غنی از اسیدهای چرب و پتاسیم است. غلظت پالمتیک اسید آن باعث شده است که از این روغن در محصولات آرایشی مشهور استفاده شود.

 

خواص روغن ماکادمیا برای مو

در ادامه با این خواص بیشتر آشنا می‌شویم:

تقویت مو

طبق گزارش مجله اینترنتی پریهان، یکی از خواص روغن ماکادمیا برای مو این است که باعث تقویت مو می‌شود. این روغن برخلاف روغن‌های دیگر مانند روغن معدنی به‌نحو موثرتری به ریشه مو نفوذ می‌کند. روغن  معدنی می‌تواند روی پوست سرتان بماند. با مصرف روغن ماکادمیا به مرور زمان متوجه سنگین‌تر و پرحجم‌تر شدن موها خواهید شد.

اما روغن‌های گیاهی و روغن‌هایی که از میوه‌ها گرفته می‌شوند (مانند روغن نارگیل) از جمله روغن ماکادمیا خیلی موثرتر به فولیکول‌های مو نفوذ می‌کنند. همچنین روغن ماکادمیا حاوی آنتی‌اکسیدان‌هایی است که به مو کمک می‌کند تا در برابر مواد آلاینده بیرونی در امان بماند.

 

صاف شدن موها

چون روغن ماکادمیا باعث نرم شدن موها می‌شود، بنابراین می‌تواند به صاف شدن موها و درخشنده‌تر دیده شدن موها نیز کمک کند. گفته می‌شود افرادی که به‌طور روزانه از روغن ماکادمیا استفاده می‌کنند، به مرور زمان موهایی براق و درخشنده دارند.

 

کنترل موهای فرفری

یکی دیگر از خواص روغن ماکادمیا برای مو این است که افرادی که موهای فرفری دارند می‌توانند به‌راحتی مشکلات موهای خود را با این روغن کنترل کنند. انواع موهای فرفری و مجعد می‌توانند مستعد آسیب باشند. موهای فرفری که خشک می‌شوند و زود آسیب می‌بینند، به‌راحتی می‌توانند شکننده باشند. اما روغن ماکادمیا به حفظ رطوبت پوست سر کمک می‌کند. علاوه بر این، پروتئین را به موها اضافه می‌کند.

 

آیا خطری دارد؟  

خواص روغن مادکادمیا برای مو تقریباً برای هر فردی مناسب است. اما اگر به آجیل‌های درختی حساسیت دارید، این احتمال وجود دارد که نسبت به روغن ماکادمیا واکنش نشان دهید. با این وجود، این روغن نسبت به خود درخت، پروتئین کمتری دارد که احتمال حساسیت را کاهش می‌دهد. علاوه بر این، استفاده طولانی مدت از روغن ماکادمیا برای طولانیمدت مشکلاتی را برای مو یا پوست سر به‌وجود نمی‌آورد.

اگر سابقه حساسیت دارید یا نگران واکنش آلرژیکی به روغن ماکادمیا هستید، قبل از استفاده آن را روی پوست‌تان امتحان کنید. اگر در طی 24 ساعت واکنشی نشان ندادید، می‌توانید از آن استفاده کنید. اما اگر علائم حساسیت در شما ایجاد شد از ادامه استفاده از آن خودداری کنید.

 

نحوه درمان

می‌توانید از خواص روغن مادکادمیا برای مو به چندین روش مختلف استفاده کنید. شاید بخواهید از روغن خالص ماکادمیا استفاده کنید تا موهای‌تان پس از استفاده درخشنده‌تر باشد.

بهتر است روغن ماکادمیا را قبل از سشوار کشیدن استفاده نکنید، چون این روغن اگر حرارت ببیند ممکن است به موهای‌تان آسیب وارد کند.

روغن ماکادمیا را بین کف دست‌ها بمالید و سپس به آرامی به موها بکشید. دقت کنید که حتماً روغن را تا انتهای موها بکشید.

روغن ماکادمیای خالص را می‌توانید از روغن‌کشی‌های معتبر خریداری کنید.

می‌توانید روغن ماکادمیا را با آووکادوی تازه مخلوط کنید و اجازه دهید به مدت 15 دقیقه روی موهای‌تان بماند. سپس موهای‌تان را خوب بشویید. این کار باعث حفظ رطوبت موها و در عین حال بازیابی پروتئین موها می‌شود. اگر به روغن ماکادمیا دسترسی ندارید، می‌توانید از شامپوهایی استفاده کنید که حاوی روغن ماکادمیا هستند.

 

چگونه تاثیر می‌گذارد؟

یکی از خواص روغن ماکادمیا برای مو این است که در همان استفاده اول باعث درخشندگی موها می‌شود. اگر استفاده از این روغن را ادامه دهید، انسجام موها ممکن است تغییر کند و سالم‌تر شود.

افرادی که به‌دنبال برطرف کردن موخوره و یا وزوز شدن موهای‌شان هستند، می‌توانند از روغن ماکادمیا استفاده کنند.

 

روغن ماکادمیا در مقابل دیگر روغن‌ها

روغن ماکادمیا حاوی مقدار زیادی پالمیتیک اسید است. همین ترکیب باعث منحصربه‌فرد شدن روغن ماکادمیا شده است. روغن ماکادمیا نسبت به دیگر روغن‌ها گران‌تر است، اما استفاده از آن نسبت به روغن نارگیل، روغن آووکادو و روغن آرگان بیشتر است. در مقایسه با روغن‌های دیگر، روغن ماکادمیا یکی از کمترین مواردی است که مورد مطالعه قرار گرفته است. با این وجود، روغن ماکادمیا یکی از تاثیرگذارترین روغن‌ها برای تقویت انواع موها است.

 

حرف آخر

روغن ماکادمیا غنی از اسیدهای چربی است که باعث تقویت موها می‌شود و کنترل سلامت موها را راحت‌تر می‌کند. روغن ماکادمیا باعث آبرسانی موها می‌شود، در نتیجه به حجیم‌تر شدن موها کمک می‌کند. اما برای همه خواص روغن ماکادمیا برای مو هنوز به اطلاعات بیشتری نیاز داریم و باید تحقیقات بیشتری انجام گیرد.

 

تهیه و ترجمه: اختصاصی مجله اینترنتی پریهان

منبع: healthline.com

تمامی حقوق وب سایت محفوظ می باشد. | طراحی وب سایت توسط دارکوب