رازیانه برای پریودی خوبه یا بده؟

احتمالاً شما هم در مورد اینکه آیا رازیانه برای پریودی خوبه یا بده کنجکاو هستید. همانطور که می‌دانید رازیانه دارای خواص زیادی است، اما ممکن است بخواهید بدانید که آیا این گیاه پر خاصیت در دوران قاعدگی چه تاثیری خواهد گذاشت. فرقی نمی‌کند که روغن آن را مصرف کنید یا خود رازیانه و یا از عصاره آن استفاده کنید، در این مقاله می‌خواهیم دقیقاً به این مسئله بپردازیم که رازیانه چه تاثیری بر روی قاعدگی می‌گذارد.

رازیانه برای پریودی

از قدیم از رازیانه برای پریودی استفاده می‌شده است، مخصوصاً در مناطق اطراف مدیترانه. هم اکنون نیز تحقیقات گسترده‌ای بر روی رازیانه انجام گرفته است که همه آنها نشان داده‌اند رازیانه به بهبود دردهای قاعدگی و کاهش علائم سندرم پیش از قاعدگی کمک می‌کند. در حقیقت، یک مطالعه نشان داده است که رازیانه خیلی بهتر از داروهای مسکن دیگر برای پریود است.

بنابراین، اگر به‌دنبال روشی برای تسکین دردهای پریودی هستید، در ادامه مقاله در پریهان با ما همراه باشید تا به شما بگوییم که چگونه از رازیانه در دوران قاعدگی استفاده کنید.

چگونه رازیانه به کاهش دردهای قاعدگی کمک می‌کند؟

چندین مطالعه نشان داده است که رازیانه برای پریودی دارای تاثیر بسیار مفیدی است و در بسیاری از مواقع موجب از بین رفتن دردهای قاعدگی می‌شود. دانشمندان بر این باور هستند که رازیانه باعث کاهش سطوح هورمون‌هایی به‌نام پروستاگلاندین‌ها می‌شود. وقتی این هورمون‌ها افزایش می‌یابند، آنها می‌توانند دارای تاثیر پیش التهابی شوند که به موجب انقباضات دردناک رحمی می‌شوند. برای اینکه بهتر بتوانیم در مورد تاثیر رازیانه برای پریودی صحبت کنیم، بیایید دو مطالعه زیر را مورد بررسی قرار دهیم.

مطالعه آیورودا در مورد رازیانه و انقباضات رحمی   

یک مطالعه که در سال ۲۰۱۲ در مجله آیورودا منتشر شد، نشان داد که مصرف ۳۰ میلی‌گرم عصاره رازیانه، چهار بار در روز منجر به کاهش شدت دردهای قاعدگی می‌شود.

این مطالعه بر روی زنان جوان بین سنین ۱۵ تا ۲۴ سال انجام گرفته بود و آنها مصرف کپسول رازیانه را در روز اول چرخه قاعدگی به مدت سه روز شروع کرده بودند. در ادامه، آنها همان پروتکل را تکرار کرده بودند.

 

مقایسه رازیانه و NSAIDها

در مطالعه دیگری، محققان رازیانه را با مفنامیک اسید مقایسه کرده بودند که نوعی داروی ضد التهاب غیر استروئیدی است.

شرکت‌کنندگان در این مطالعه به دو گروه تقسیم شده بودند: یک گروه عصاره رازیانه را مصرف کردند، در حالیکه گروه دیگر مفنامیک اسید مصرف کردند.

نتایج مشاهده شده به صورت زیر بود:

  • ۸۰ درصد گروهی که رازیانه مصرف کرده بودند به‌صورت کامل درد قاعدگی در آنها بهبود یافته بود و یا در مقایسه با گروهی که مفنامیک اسید مصرف کرده بودند، ۷۳ درصد آنها درد قاعدگی کمتری را تجربه کرده بودند.
  • ۸۰ درصد از گروهی که رازیانه مصرف کرده بودند دیگر نیازی به استراحت در دوران قاعدگی نداشتند.

نکاتی در مورد مصرف رازیانه در دوران قاعدگی

رایج‌ترین روش استفاده از عصاره رازیانه برای پریودی این است که به شکل خیسانده شده مصرف شود. البته در بسیاری از کشورها دانه رازیانه را به مدت چندین هفته در الکل خیس می‌کنند. عصاره به دست آمده بسیار غلیظ است و می‌تواند به لحاظ درمانی مورد استفاده قرار گیرد.

 

نحوه تهیه دمنوش رازیانه برای دوران قاعدگی

یکی دیگر از روش‌های استفاده از رازیانه برای پریودی این است که از دمنوش رازیانه استفاده کنید. اگرچه دمنوش رازیانه به اندازه عصاره رازیانه غلیظ نیست، اما تهیه آن سریع است و روش موثری برای مصرف رازیانه محسوب می‌شود.

مواد لازم برای تهیه دمنوش رازیانه

 ۱ قاشق چایخوری دانه رازیانه

یک فنجان آب جوش

طرز تهیه

  1. ابتدا دانه رازیانه را باید له کنید. این کار برای این است که با له کردن دانه کنجد روغن فرار بیشتری از آن آزاد می‌شود. می‌توانید با استفاده از یک هاون آن را بکوبید و یا با پشت یک قاشق آن را له کنید.
  2. آب را داخل کتری بریزید و روی اجاق بگذارید تا به جوش بیاید.
  3. دانه رازیانه را در چای ساز بریزید و آب جوشیده شده را نیز روی آن بریزید.
  4. بگذارید رازیانه به مدت ۵ دقیقه در چای ساز دم بکشد.
  5. می‌توانید این دمنوش را با کمی عسل خام میل کنید.

چگونه از روغن رازیانه برای دردهای قاعدگی استفاده کنیم؟

با اینکه هیچ گونه تحقیقاتی در زمینه تاثیر روغن رازیانه بر روی دردهای قاعدگی وجود ندارد، اما یک مطالعه در مجله تحقیقات دارویی ایرانی پیدا کردم که در سال ۲۰۰۳ منتشر شده بود و تاثیر روغن رازیانه برای پریودی در آن مورد بررسی قرار گرفته بود.

این نتایج نشان دادند که روغن رازیانه باعث بهبود چشمگیر دردهای قاعدگی می‌شود، اما علائم پیش از قاعدگی (مانند سردرد، حالت تهوع، استفراغ، نوسانان رفتاری و اسهال) را از بین نمی‌برد. اگر می‌خواهید از روغن رازیانه برای کاهش دردهای قاعدگی استفاده کنید، بهتر است آن را به همراه دیگر روغن‌های حامل مصرف کنید. می‌توانید این روغن را روی شکم و پشت کمر ماساژ دهید.

 

عوارض جانبی رازیانه بر روی قاعدگی

با اینکه از رازیانه برای پریودی استفاده می‌شود، اما رازیانه دارای یک عارضه جانبی است که باید از آن باخبر شوید: می‌تواند باعث افزایش خونریزی در دوران قاعدگی شود. البته با روش‌های زیادی درمان خانگی طولانی شدن پریود و لکه بینی امکان‌پذیر است که نیازی به نگرانی نیست. 

در کل، این مطالعه نشان داد که با مصرف رازیانه در پریودی، زنان خون بیشتری را در این دوران از دست دادند. البته این افزایش خونریزی فقط مربوط به دوره اول مصرف رازیانه بود و در دوره‌های بعدی تفاوت چشمگیری مشاهده نشد. بنابراین، اگر پریودتان خیلی سنگین است از مصرف رازیانه در پریودی خودداری کنید.

 

تهیه و ترجمه: اختصاصی مجله اینترنتی پریهان

 

مطالب پیشنهادی

تمامی حقوق وب سایت محفوظ می باشد. | طراحی وب سایت توسط دارکوب