در دوران قاعدگی چی نخوریم؟ هشت غذا که باید پرهیز کنید

خستگی، بی‌ثباتی، نوسانات خلقی و گرفتگی در دوران قاعدگی بسیار شایع است. اما اگر بدانید هر چیزی که می‌خورید می‌تواند بر احساس شما در این دوران تاثیر بگذارد، حتما تعجب خواهید کرد. غذا نقش بسیار مهمی را در پریود شما و حفظ هورمون‌هایتان بازی می‌کند. در این مقاله، مجله اینترنتی پریهان قصد دارد تا به طور کامل در مورد اینکه در دوران قاعدگی چی نخوریم صبحت کند.

 

در دوران قاعدگی چی نخوریم؟

برخی غذاها موجب التهاب می‌شوند، از این رو بهتر است تا حد امکان از خوردن آنها دوری کنید. غذاهای سرخ‌کردنی، غذاهای فرآوری‌شده و قند جزو غذاهایی هستند که بهتر است در دوران قاعدگی نخورید.

 

 از الکل پرهیز کنید

الکل در دوران قاعدگی

نوشیدن الکل در دوران قاعدگی به شدت بر سطوح هورمونی بدن تاثیر می‌گذارد. الکل می‌تواند تولید استروژن و تستروژن در بدن را افزایش دهد. افزایش این دو هورمون موجب نوسانات اخلاقی و علائم PMS و تحریک‌پذیری می‌شود. همچنین بر تعادل پروستاگلاندین‌ها تاثیر می‌گذارد که گرفتگی عضلات را در قاعدگی بدتر می‌کند.

حتی نوشیدن الکل در دوران غیر از قاعدگی می‌تواند منجر به نوسانات هورمونی شود که در نتیجه منجر به قاعدگی نامنظم می‌شود. بدن به تعادل هورمونی استروژن و پروژسترون نیاز دارد تا در مقادیر خاصی برای تخمک‌گذاری و قاعدگی منظم رهاسازی شوند. الکل باعث کم‌آبی بدن می‌شود که در نتیجه گرفتگی دوران قاعدگی را بدتر می‌کند. بسیاری از متخصصان سلامت توصیه می‌کنند که در دوران قاعدگی جذب آب را افزایش دهید. با مصرف آب بیشتر، گرفتگی عضلات کمتر می‌شود. با مصرف الکل، خونی که از بدن خارج می‌شود غلیظ‌‌تر می‌شود و در نتیجه عبور آن سخت‌تر می‌شود. برای همین درد بیشتری را تجربه خواهید کرد.

 نوشیدنی‌های کافئین‌دار

نوشیدنی‌های کافئین‌دار در دوران قاعدگی

کافئین می‌تواند باعث افزایش انرژی شود و یک روز سخت کاری شما را تبدیل به یک روز شاد کند. با این وجود، مصرف بیش از حد کافئین برای بدن مضر است مخصوصا در دوران قاعدگی. در دوران قاعدگی فرد دچار خستگی می‌شود و انرژی بسیار پایینی دارد که به خاطر نوسانات هورمونی است.

کاهش سطوح استروژن در چند روز قبل از پریود باعث کاهش انرژی می‌شود. کمبود آهن نیز ممکن است باعث کاهش سطوح انرژی شود. حال، مصرف بیش از حد کافئین می‌تواند به طور جدی مانع خوابیدن شما شود، مخصوصا قبل از خواب. حداقل 5 ساعت قبل از خواب نباید نوشیدنی‌های کافئین‌دار بنوشید. کافئین حتی بر رفتار شما نیز تاثیر می‌گذارد و باعث اضطراب و گریه بی‌دلیل می‌شود. کافئین نیز مانند الکل باعث کم‌آبی بدن می‌شود. دلیل دیگری که نباید در دوران قاعدگی کافئین مصرف کنید، این است که کافئین باعث کاهش جذب مواد مغذی می‌شود.

حتماً بخوانید: در مورد رژیم قهوه چه می‌دانید؟

 

غذاهای فرآوری شده

غذاهای فرآوری‌شده در دوران قاعدگی

غذاهای فرآوری‌شده پر از سدیم هستند و بزرگ‌ترین منبع سدیم در رژیم غذایی محسوب می‌شوند. از خوردن هرگونه غذای فرآوری شده در دوران قاعدگی پرهیز کنید. پرهیز از نمک می‌تواند به پیشگیری از نفخ شکم و احساس سنگینی کمک کند. پرهیز از غذاهای فرآوری شده بهترین روش برای کنترل مصرف نمک می‌باشد. در عوض از میوه و سبزیجات تازه، گوشت‌های کم چرب، ماهی و بوقلمون، مغزدانه‌ها، غلات کامل و چربی‌های اشباع نشده مانند روغن زیتون استفاده کنید که به طور طبیعی سدیم پایینی دارند و به بهبود سلامت بدن کمک می‌کنند.

 

 غذاهای پُرچرب

غذاهای پرچرب بر هورمون‌ها تاثیر می‌گذارند که منجر به گرفتگی عضلات در قاعدگی می‌شود. با در نظر گرفتن اینکه پوست در این دوران حساس می‌شود، انتخاب غذاهای نادرست در طول دوران پریودی می‌تواند این مسئله را بدتر کند و حتی موجب خشکی پوست و کم‌آبی بدن شود. علاوه بر این، غذاهایی که غنی از چربی اشباع شده هستند، تولید ماده شیمیایی پروستاگلاندین‌ها را افزایش می‌دهد. بهتر است تا می‌توانید از مصرف غذاهای پر چرب در دوران قاعدگی پرهیز کنید.

 

 لبنیات

شاید تعجب کنید، اما لبنیات مانند شیر، خامه و پنیر جزو غذاهایی هستند که باید در طول دوران قاعدگی پرهیز کنید. این غذاها غنی از اسید آراشیدونیک هستند که موجب گرفتگی قاعدگی می‌شوند. مصرف لبنیات در دروان قاعدگی می‌تواند موجب نفخ، گاز و اسهال شود. برای همین بهتر است از مصرف این مواد در دوران قاعدگی پرهیز کنید.

 

 غذاهای سرخ‌کردنی

مجله اینترنتی پریهان– لازم به گفتن نیست که  غذاهای سرخ‌شده مانند چیپس‌، اسنک، بیسکوئیت و غیره حاوی روغن گیاهی هیدروژن‌دار است. همه اینها باعث افزایش سطوح استروژن می‌شوند و می‌توانند نوسانات اخلاقی را بدتر کنند. علاوه بر این، غذاهای سرخ‌کردنی باعث بدتر شدن آکنه و التهاب پوستی در زنان می‌شود که بهتر است از مصرف این مواد در دوران پریودی خودداری کنند.

 

 غذاهایی که باعث نفخ می‌شوند نخورید

از خوردن نوشابه یا دیگر نوشیدنی‌های کربنات‌دار و غذاهایی که حاوی نمک زیادی هستند پرهیز کنید. بسیاری از هورمون‌ها باعث نفخ می‌شوند. غذاهایی که باعث نفخ می‌شوند، بر درد قاعدگی تاثیر زیادی می‌گذارند. این غذاها عبارتند از غذاهای منجمد، فست فود، سوپ‌های آماده و گوشت نمک زده شده.

 

 غلات تصفیه شده

درست مانند غذاهای فرآوری شده که فاقد ارزش تغذیه‌ای هستند، غلات تصفیه شده نیز همین طور هستند. در فرآیند تصفیه غلات، مواد مغذی و ویتامین‌های خود را از دست می‌دهند. این غلات باعث افزایش سطوح قند خون می‌شوند و میل به غذا نیز بیشتر می‌شود. نان، پیتزا و تورتیلا جزو غلات تصفیه شده هستند که موجب نفخ و انقباض می‌شوند. به جای انتخاب غلات تصفیه شده از غلات کامل استفاده کنید که شاخص گلیسمی پایینی دارند و بر سیستم گوارشی‌تان تاثیر نمی‌گذارد و مدت بیشتری شما را سیر نگه می‌دارد.

 

وعده‌های غذایی پر حجم نخورید

خیلی از افراد حتی بعد از سیر شدن باز هم به خوردن غذا ادامه می‌دهند. تحت چنین شرایطی، شکم دچار انبساط می‌شود و بر روی اندام‌های شکمی فشار وارد می‌آید. همین امر باعث ناراحتی شکمی می‌شود. در حین پریود، خوردن غذاهای پر حجم به مشکلات گوارشی ناخوشایند منجر می‌شود.

 

تهیه و ترجمه: اختصاصی مجله اینترنتی پریهان

 

حتما بخوانید: برای صبحانه در دوران پریودی چی بخوریم؟

تمامی حقوق وب سایت محفوظ می باشد. | طراحی وب سایت توسط دارکوب