درمان آفت دهان با عسل که پزشکان از شما پنهان می‌کنند

قرن‌هاست که عسل به عنوان یک روش درمان خانگی برای ترمیم زخم، درمان گلو درد و غیره استفاده می‌شود. آیا می‌دانستید عسل برای دندان‌هایتان هم بسیار مفید است؟ انواع خاصی از عسل‌ها دارای خواص آنتی‌باکتریایی هستند که دندان‌های شما را تمیز می‌کنند و آفت را از بین می‌برند. همچنین عسل با عفونت‌های دهان مبارزه می‌کند و علائم بیماری لثه را تسکین می‌دهد. با مجله اینترنتی پریهان همراه باشید:

عسل مانوکا را به عنوان بخشی از روتین مراقبت از دندان‌های خود قرار دهید.

در حقیقت، عسل به عنوان یکی از اکسیرهای طبیعی، سلاح مرموزی برای مراقبت از دندان‌های‌تان محسوب می‌شود. در این مقاله قصد داریم در مورد تاثیرات عسل مانوکا با شما صحبت کنیم و به شما بگوییم که

 • عسل مانوکا چیست و چرا سالم است
 • همه چیز در مورد مزیت‌های بهبودی با عسل مانوکا
 • چرا عسل مانوکا این همه برای دندان‌های شما مفید است
 • 4 خاصیت بهبودی یافت شده در عسل مانوکا
 • چگونه عسل مانوکا به ترمیم حفره‌های دندانی و بیماری لثه کمک می‌کند
 • چگونه از عسل مانوکا برای مراقبت از دندان‌هایمان استفاده کنیم
 • و خیلی چیزهای دیگر ….

قبل از اینکه به خواص عسل مانوکا پی ببریم، ابتدا باید بدانیم عسل مانوکا چیست و چگونه می‌تواند این همه مفید باشد.

 

عسل مانوکا چیست؟

عسل مانوکا چیست

 

 

عسل مانوکا یک عسل تک گل است که منبع آن از شهد درخت مانوکا (که با عنوان درخت چای نیز شناخته می‌شود) است که این درخت به طور طبیعی در نیوزلند و استرالیا رشد می‌کند.

به طور معمول از این عسل برای شیرینی یا طعم‌دهندگی برای غذاها و چای استفاده می‌شود، اما عسل مانوکا خواص زیادی برای سلامتی دهان و دندان دارد که خیلی از مردم از آن بی‌خبر هستند.

 

تفاوت عسل مانوکا با عسل محلی چیست؟

با اینکه عسل محلی برای شیرین کردن چای یا بسیاری از درمان‌ها استفاده می‌شود، اما همان مزیت‌های عسل مانوکا را ندارد. تفاوت اصلی بین این دو این است که عسل مانوکا دارای سطوح بالاتری از ترکیبی به نام متیل گلیوکسال است. این ترکیب قدرتمند دارای خواص ضد میکروبی است که به بدن کمک می‌کند تا با باکتری‌ها، قارچ‌ها و غیره مبارزه کند.

اما تفاوت مهم دیگر عسل مانوکا با عسلی که شما استفاده می‌کنید در چیست؟ مزه آن. عسل محلی که هر روز از آن استفاده می‌کنید، مزه شیرینی دارد، اما مزه عسل مانوکا نسبتا تلخ است.

اما عسل مانوکا انواع متفاوتی دارد که در ادامه به آن اشاره می‌کنیم:

 

انواع عسل مانوکا

همه مانوکاها مثل هم خلق نشده‌اند!

در حالیکه بیشتر عسل مانوکا حاوی خواص ضد باکتریایی هستند، برخی از آنها نسبت به دیگری قوی‌تر هستند.

 

آیا فرقی می‌کند منبع مانوکا در کجا باشد؟

عسل مانوکا تنها از دو کشور واقع در اقیانوسیه وارد کشورهای دیگر می‌شود. عسل خام مانوکا از کشورهای استرالیا و نیوزلند تهیه می‌شود و به سراسر جهان انتقال داده می‌شود.

قوی‌ترین عسل مانوکا در استرالیا است چون آب و هوای این منطقه باعث ضد باکتریایی شدن این عسل می‌شود. همچنین عسل تهیه شده از درخت‌های مانوکا در استرالیا حاوی سطوح بالایی از متیل گلیوکسال است که مناسب کاربردهای درمانی است.

مقیاس‌بندی مانوکا …. UMF، MGOو NPA چیست؟

در اینجا سه نوع درجه‌بندی برای عسل مانوکا وجود دارد:

 1. عامل منحصر به فرد مانوکا (UMF)
 2. فعالیت غیر پراکسیدی (NPA)
 3. متیل گلیوکسال (MGO)

درجه‌بندی UMF و NPA معمولا قابل تغییر هستند در حالیکه درجه‌بندی MGO کاملا متفاوت از مقیاس درجه‌بندی است. به عنوان مثال، یک عسل مانوکای قوی دارای درجه‌بندی UMF است و غلظت MGO آن 500 یا بیشتر است. بهترین عسل مانوکا دارای درجه‌بندی UMF یا MGO زیاد است.

 

باید به این نکته توجه کنید که برخی از برندها برای توصیف نوع عسل مانوکای خود از UMF، NPA یا MGO استفاده می‌کنند. در مورد عسل‌هایی که روی آنها active یا bioactive نوشته شده محتاط باشید. عسل‌هایی که از درجه‌بندی UMF یا MGO استفاده کرده‌اند، بهتر هستند.

 

کدام عسل مانوکا برای بهداشت دهان خوب است؟

هرچه درجه‌بندی عسل مانوکا بیشتر باشد، بهتر است. ما حداقل UMF با قدرت 15  و MGO با قدرت 514  را پیشنهاد می‌کنیم. هرچه خواص آنتی‌میکروبی عسل بیشتر باشد، می‌توانید از مزیت‌های آن بهره بیشتری ببرید.

 

مزیت‌های عسل مانوکا برای دهان و دندان

آیا می‌دانستید مصریان باستان برای درمان آفت دهان از عسل مانوکا استفاده می‌کرده‌اند؟ حالا که پی به این راز برده‌اید شما هم می‌توانید برای درمان آفت دهان با عسل اقدام کنید. می‌توانید دیگر دندان‌های سالمی داشته باشید و سراغ هیچ دندانپزشکی نروید. اما مزیت‌های عسل مانوکا برای بهداشت دهان چیست؟

 • باعث تسکین دندان درد می‌شود
 • با عفونت‌های دهان مبارزه می‌کند
 • بیماری لثه را متوقف می‌کند
 • به کاهش حفره‌های دندانی کمک می‌کند
 • و خیلی چیزهای دیگر ….

 

حتما بخوانید: برای عفونت دندان چی بخوریم چی نخوریم

 

چرا عسل مانوکا این همه برای دندان و درمان آفت دهان مفید است؟

از کاهش ورم گرفته تا مبارزه با عفونت دهان، عسل مانوکا یکی از قوی‌ترین شفادهنده‌های طبیعی است.

هنوز نمی‌دانید که یک قاشق چایخوری عسل مانوکا چقدر خواص مفیدی دارد و نمی‌دانید که چقدر تاثیر مثبتی بر سلامت دهان شما می‌گذارد.

 

4 خاصیت اصلی در عسل مانوکا

 1. ضد التهاب: عسل مانوکا دارای قدرت کاهش درد و ورم مرتبط با دندان‌درد است. اگر مبتلا به بیماری لثه‌ای هستید، عسل مانوکا به کاهش التهاب کمک فراوانی می‌کند.

 2. ضدباکتریایی: چون عسل مانوکا ضد باکتریایی است، بلعیدن آن به تمیز شدن دندان‌های‌تان کمک می‌کند. این عسل شفادهنده، آفت دهان را از بین می‌برد و باعث پیشگیری از حفره‌های دندانی می‌شود.
 3. ضد ویروسی: عسل مانوکا به خاطر خواص ضد ویروسی که دارد، می‌تواند در مقابل عفونت دهانی، بیماری لثه و … مبارزه کند.
 4. آنتی‌اُکسیدانی: این شفادهنده طبیعی به دهان شما کمک می‌کند تا نفس‌تان تازه‌تر شود و دندان‌های سالم‌تری داشته باشید.

خوب، حالا نوبت به ترکیب اسرارآمیزی که در عسل مانوکا وجود دارد رسیدیم، متیل گلیوکسال. متیل گلیوکسال یک ترکیب فعال است که با هر نوع باکتری مبارزه می‌کند. این ترکیب حتی می‌تواند E.Coli را هم از بین ببرد، این باکتری موجب سمی شدن غذا می‌شود. این ترکیب فوق‌العاده، زیست لایه را تضعیف می‌کند که علت اصلی آفت دهان در اطراف دهان و لثه‌های شما محسوب می‌شود.

علاوه بر این، این ترکیب با عفونت‌های ویروسی نیز مبارزه می‌کند و درد و التهاب در دهان شما را کاهش می‌دهد. همچنین آنتی‌اکسیدان‌های طبیعی آن از دندان‌های شما در برابر توکسین‌های ناخواسته محافظت می‌کنند.

 

هنوز می‌خواهید در مورد عسل مانوکا بدانید؟ درمان حفره دندان و بیماری لثه! درسته هنوز به سراغ این قسمت از مقاله نرسیدیم. با هم ادامه می‌دهیم.

 

عسل مانوکا برای حفره دندان و بیماری لثه

بر طبق چندین مطالعه تحقیقاتی، عسل مانوکا به کاهش حفره دندان و بیماری لثه کمک می‌کند. اما چگونه؟

عسل مانوکا هیدروژن پراکسید تولید می‌کند که یکی از قوی‌ترین ترکیباتی است که با باکتری‌ها مبارزه می‌کند. بعد از اینکه دهان‌تان را با عسل مانوکا تمیز کنید، همه مواد مضر از سطح دندان‌های‌تان تمیز می‌شوند و با این کار از تشکیل آفت دهان در اطراف لثه پیشگیری می‌کنید.

 

حتما کنجکاو شدید بدانید چگونه از عسل مانوکا برای بهداشت دهان و دندان به طور روتین استفاده کنید؟

در ادامه به چند روش متفاوت در مورد نحوه استفاده از عسل مانوکا برای محافظت از دندان‌های شما اشاره می‌کنیم.

 

چگونه از عسل مانوکا برای محافظت از دندان‌های‌مان استفاده کنیم؟

روش‌های بسیاری برای درمان آفت دهان با عسل مانوکا و تمیز کردن دندان و متوقف کردن بیماری لثه وجود دارد. در اینجا فقط به 4 مورد از قدرتمندترین روش‌های استفاده از عسل مانوکا اشاره می‌کنیم:

 1. دهانشویه: دهانشویه‌تان را با عسل مانوکا عوض کنید. این کار را هر روز انجام دهید. این عسل فقط باکتری‌های بد را از بین می‌برد، در حالیکه باکتری‌های خوب که برای سلامت دهان به آن نیاز دارید، باقی می‌مانند.
 2. خمیردندان: کمی از عسل مانوکا را روی مسواک بریزید و دندان‌تان را با آن مسواک بزنید. خیلی زود متوجه می‌شوید که آفت دهان‌تان از بین رفته است.
 3. ماساژ لثه: چند قطره عسل مانوکا را به طور مستقیم بر روی لثه بمالید تا ورم و التهاب لثه کمتر شود. حتی اگر هیچ‌گونه بیماری لثه‌ای ندارید، با این روش می‌توانید از تجمع باکتری‌ها در اطراف لثه‌تان پیشگیری کنید.
 4. ببلعید. یک قاشق غذاخوری عسل در روز باعث می‌شود تا حفره دندان نداشته باشید! می‌توانید یک قاشق غذاخوری را ببلعید یا در چای‌تان بریزید. اما توجه داشته باشید تاثیر آن در حد تماس مستقیم عسل با دندان و لثه شما نیست.

همانطور که متوجه شدید، استفاده از عسل مانوکا خیلی ساده و راحت است. هیچ گونه عوارض جانبی هم ندارد، خوب هیچ دلیلی وجود ندارد که آن را امتحان نکنید.

 

صبر کنید…. عسل مانوکا دارای قند است… پس باعث حفره دندان نمی‌شود؟

حتما می‌دانید که غذاها و نوشیدنی‌هایی که حاوی شکر و قند هستند، دشمن دندان محسوب می‌شوند. در حقیقت، قند علت اصلی آفت دهان محسوب می‌شود. عسل هم حاوی قند است، پس چطور می‌تواند برای سلامت دهان این همه مفید باشد؟

پاسخ این است: خواص ضد باکتریایی یافت شده در عسل مانوکا بسیار قوی‌تر از قندی است که در آن یافت می‌شود. در نتیجه عسل مانوکا به جای به وجود آوردن آفت دهان باعث از بین رفتن آن می‌شود. پس عسل باعث به وجود آمدن حفره دندانی نمی‌شود.

 

آیا عسل مانوکا می‌تواند جایگزین درمان‌های حرفه‌ای پزشکی شود؟

باید به این نکته توجه کرد که عسل مانوکا نباید جایگزین مراقبت‌های دندان‌پزشکی شود. فقط کافیست این عسل را به روتین خود اضافه کنید تا از بیماری‌های دهان و دندان پیشگیری کنید. توصیه می‌شود هر 6 تا 12 ماه به دندان‌پزشک مراجعه کنید.

 

مواظب دهانشویه‌ها باشید

استفاده روزمره از دهانشویه‌های شیمیایی یکی از بدترین کارهایی است که می‌توانید برای بهداشت دهان خود انجام دهید. این دهانشویه‌ها به طور معمول از الکل و دیگر مواد شمیایی تهیه می‌شوند و pH اسیدی بالایی دارند. دهانشویه‌ها می‌توانند بوی بد دهان شما را بدتر کنند. می‌توانید به جای آن از نمک و آب استفاده کنید.

 

تهیه و ترجمه: اختصاصی مجله اینترنتی پریهان

 

تمامی حقوق وب سایت محفوظ می باشد. | طراحی وب سایت توسط دارکوب