آیا دارچین برای عفونت دندان موثر است؟

دارچین برای عفونت دندان به‌خاطر خواص و طعم و عطری که دارد بسیار مشهور است. ادویه دارچین از چوب خشک شده انواع درخت Cinnamomum genus به دست می‌آید، درحالیکه روغن‌ دارچین از چوب، برگ، میوه و گل درخت دارچین استخراج می‌شود. تحقیقات نشان می‌دهند که برخی از ترکیبات یافت شده در دارچین دارای آنتی‌اُکسیدان، خواص ضد التهابی و ضد میکروبی هستند. برای همین خواص دارچین است که قرن‌ها است مردم دنیا از دارچین برای درمان انواع عفونت‌های دهان و دندان استفاده می‌کنند.

 

تاثیر دارچین برای عفونت دندان

طبق گزارش پریهان: خواص ضد میکروبی دارچین ممکن است به مبارزه با پاتوژن‌هایی مانند باکتری و قارچ کمک کند. چون بسیاری از عفونت‌های دهان و دندان به‌خاطر قارچ و باکتری ایجاد می‌شود، دارچین به‌عنوان یک درمان بالقوه برای بیماری‌های مربوط به دندان مورد مطالعه قرار گرفته است. برخی از ترکیبات اصلی مفید در دارچین عبارتند از:

سینامالدهید

سینامیک اسید

سینامیل استات

سینامیل الکل

کومارین

اوژنول

لینالول

فنول

بتا-کاریوفیلن

تاثیر سیر برای عفونت دندان

 

تاثیرات ضدباکتریایی

به‌نظر می‌رسد سینامالدهید جزو قوی‌ترین ترکیبات یافت شده در دارچین باشد. علاوه بر این، این ادویه حاوی ترکیب گیاهی سالمی به نام پلی‌فنول‌ها نیز است. این ترکیبات با باکتریایی‌هایی که به دیواره‌های سلولی آسیب می‌رسانند مبارزه می‌کند و تقسیم سلولی پیشگیری می‌کند، از این رو مانع رشد باکتری‌ها می‌شود.

مطالعات متعدد نشان داده‌اند که روغن دارچین در مبارزه با باکتری Streptococcus mutans به بهترین شکل عمل می‌کند، این باکتری موجب حفره‌های دندان و فرسایش مینای دندان می‌شود.

خواص دارچین با چای

 

تاثیرات ضد قارچی

به‌نظر می‌رسد دارچین برای عفونت دندان در مبارزه با قارچ‌هایی از جمله کاندیدا موثر است. سویه‌های کاندیدا، علت اصلی عفونت‌های مخمری مانند برفک دهان در دهان و گلو هستند. یک مطالعه نشان داد که روغن دارچین به‌طور مستقیم با کاندیدا آلبیکانس مبارزه می‌کند و در عین حال عصاره دارچین دارای خواص ضد التهابی است. علاوه بر این، هم عصاره دارچین و هم روغن دارچین هر دو از رشد زیست لایه جلوگیری می‌کنند.

 

غذاهایی که برای عفونت دندان مفید هستند اینها هستند

مطالعه دیگری نشان داد که روغن دارچین از زیست لایه کاندیدا جلوگیری می‌کند. زیست لایه یک لایه نازکی از قارچ یا باکتری است که در اغلب اوقات بر روی دندان یا در دهان شکل می‌گیرد. اگرچه زیست لایه رایج است، می‌تواند به شکل پلاک پیشرفت کند و در صورتی که درمان نشود ممکن است منجر به بیماری لثه‌ای شود.

 

آیا دارچین برای دندان‌درد موثر است؟

حفره‌های دندان، باکتری‌ها و التهاب همگی از علت‌های رایج درد دندان، فک و دیگر قسمت‌های دهان محسوب می‌شوند. چون دارچین دارای ترکیبات خاصی است که می‌تواند با باکتری‌ها مبارزه کند، بنابراین ممکن است دارچین از شدت گرفتن دندان درد پیشگیری کند.

علاوه‌براین، یک مطالعه اخیر نشان داد که افرادی که کپسول پودر دارچین را هر روز به مدت ۲ ماه مصرف کرده بودند، نسبت به افرادی که مصرف نکرده بودند التهاب کمتری داشتند. اگرچه این مطالعه مربوط به دندان درد نبود، اما خواص ضد درد و ضد التهاب بودن دارچین در این مطالعه ثابت شد.

 

آیا دارچین برای ورم لثه موثر است؟

دارچین برای ورم لثه

ورم لثه نوعی التهاب لثه است که توسط پلاک دندان یا باکتری‌ها به‌وجود می‌آید. این نوع ورم اغلب با خونریزی همراه است و ممکن است دردناک باشد. این بیماری در صورت درمان نشدن وارد مرحله پیشرفته‌تر بیماری لثه پریودنتال می‌شود. تحقیقات نشان می‌دهند که روغن دارچین ممکن ست به پیشگیری از عفونت‌های لثه کمک کند.

یک مطالعه دیگر نیز نشان داد که روغن دارچین ممکن است مانع رشد Poroyromonas gingivalis شود که نوعی باکتری است که موجب ورم لثه و بیماری لثه‌ای می‌شود. دو مطالعه دیگر نیز نشان داده‌اند که روغن دارچین ممکن است به‌عنوان یک عامل ضد میکروبی در مقابل Enterococcus fecalis عمل کند،

 

نحوه استفاده

در طب سنتی، دارچین برای عفونت دندان استفاده می‌شده است. برخی از افراد برای درمان عفونت دندان، چوب دارچین را می‌جویدند، برخی دیگر دهان‌شان را با آب دارچین می‌شستد یا برخی دیگر پودر دارچین را با عسل مخلوط می‌کردند و آن را بر روی ناحیه تحت درمان می‌گذاشتند. با این وجود، شواهد کمی در مورد تاثیرگذاری این روش‌ها وجود دارد. علاوه‌براین، در اکثر مطالعات بر روی دارچین برای دندان‌درد و عفونت‌ها دهانی یا از عصاره دارچین و یا از روغن دارچین استفاده شده است نه خود پودر دارچین.

بنابراین، بهترین روش برای استفاده از دارچین برای عفونت دندان این است که از آن به‌صورت روتین بهداشتی‌تان در هر روز استفاده کنید. یک مطالعه قدیمی‌تر نشان می‌دهد که جویدن آدامس دارچین به مدت ۲۰ دقیقه به‌طور چشم‌گیری تعداد باکتری‌ها در بزاق انسان را کاهش می‌دهد. با این وجود، این مطالعه کافی نبود و نیاز به بررسی بیشتر است.

یک مطالعه دیگر نیز نشان داد که خمیردندان حاوی دارچین به کاهش وجود Streptococcus mutans کمک کرد. مطالعات دیگری نیز نشان دادند که روغن دارچین ممکن است از پیدایش زیست لایه کاندیدا در دندان مصنوعی و امپلنت‌های ددان پیشگیری کند که از این روغن می‌توان برای تمیز کردن دندان مصنوعی نیز استفاده کرد. درکل، دارچین و ترکیبات آن به‌عنوان ترکیبات مفید در خمیردندان و پودر دندان، دهانشویه، آدامس، چای و غیره شناخته شده‌اند، اما بازهم تحقیقات بیشتری نیاز است.

 

عوارض جانبی بالقوه

درکل، دارچین برای استفاده، بدون خطر است. هیچ‌گونه شواهدی وجود ندارد که نشان دهد دارچین برای سلول‌های دهانی سمی باشد. با این وجود، دارچین ممکن است برای بسیاری از افرادی که از دارچین برای عفونت دندان به‌صورت مستقیم استفاده می‌کنند مضر باشد. برای مثال، یک تیم تحقیقاتی نشان داد که اگر دندان بیش از حد با دارچین تماس داشته باشد ممکن است مینای خود را از دست بدهد و رنگ دندان ممکن است تغییر کند.

همچنین برخی از افراد ممکن است به رنگ دارچین و طعم دارچین حساس باشند و به ترکیبات آن واکنش نشان دهد. برخی دیگر ممکن است به دارچین آلرژی داشته باشند. برخی از علائم حساسیت به دارچین عبارتند از ورم، سوزش، درد، تحریک پوستی.

 

کلام آخر

روغن دارچین، عصاره‌ها و دیگر ترکیبات دارچین ممکن است به پیشگیری از عفونت دندان، درمان بیماری لثه کمک کنند و با عفونت‌های قارچی و باکتریایی مبارزه کنند. از این رو، محصولات حاوی دارچین ممکن است برای بهداشت دهان و تسکین درد مناسب باشند. در این مقاله تاثیر دارچین برای عفونت دندان را بررسی کردیم و به شما گفتیم که ممکن است جویدن چوب دارچین یا پودر دارچین تاثیرگذار نباشد. بهترین کار این است که قبل از این که به دنبال درمان‌های خانگی باشید به دندان‌پزشک مراجعه کنید.

 

تهیه و ترجمه: اختصاصی مجله اینترنتی پریهان

منبع: healthline.com

تمامی حقوق وب سایت محفوظ می باشد. | طراحی وب سایت توسط دارکوب