3 نکته مهم که باید در هنگام خرید عطر به آن دقت کنید!

خرید عطر یکی از دغدغه‌های مهم افرادی است که به خودشان و حتی دیگران اهمیت می‌دهند. اما واقعیت این است که هر عطری را نمی‌توان خریداری کرد. ممکن است حتی با صرف میلیون‌ها تومان برای عطر متوجه شوید که به اشتباه خرید کرده‌اید. برای همین در این مقاله از پریهان قصد داریم تا همه نکات لازم را در هنگام خرید هر نوع عطری به شما آموزش دهیم.

نکات مهم برای خرید عطر

طبق تحقیقات پریهان، اگر اهل خرید عطر نباشید، ممکن است در هنگام خرید آن سوالات زیادی به ذهن‌تان خطور کند. وقتی وارد مغازه عطر فروشی می‌شوید، می‌توانید انواع عطرهای خوشبو که تعدادشان هم زیاد است روبه‌رو شوید از بوی گل و میوه گرفته تا بوی تنباکو و حتی سیگار.

تنوع عطرها باعث می‌شود بسیاری از افراد در هنگام خرید عطر دچار سردرگمی شوند. لطفاً این مقاله را  تا آخر به دقت بخوانید تا بهترین عطری را که لیاقت شما است بخرید.

 غلظت عطر

از قرن  21اُم به بعد، شرکت‌های محصولات زیبایی شروع به تولید نسخه‌های چندگانه از عطرهای مشابه کردند تا خط تولید عطر را گسترش دهند و سود خودشان را نیز افزایش دهند. خوب هیچ اشکالی ندارد که شرکت‌ها به فکر سودشان باشند، اما همین باعث شد تا خریداران عطر کم کم در هنگام خرید عطر دچار سردرگمی شوند. خریداران با سه برچسب متفاوت Eau de Toilette، Eau de parfum و Parfum مواجه شوند. نگران نشوید در مورد هر کدام به طور کامل توضیح خواهیم داد.

اول باید در مورد نسخه Eau de Toilette صحبت کنیم. در اکثر موارد، عطرهایی که این برچسب روی آنها نوشته شده است بهترین نسخه عطر هستند.  شرکتی که این نوع عطرها را تولید کرده است این عطر را بهترین محصول خود می‌داند. همچنین این برچسب نشان می‌دهد که این عطر مورد آزمایش قرار گرفته است.

شاید این نکته را ندانید، اما برندهای محصولات زیبایی عطرهای خود را قبل از اینکه به بیرون منتشر کنند تست می‌کنند. از این رو شاید دلیل خوبی باشد که چرا بسیاری از عطرهای مطرح دنیا اینقدر در بین مردم شهرت دارند.

هر عطری که به بیرون عرضه می‌شود دارای یکی از غلظت‌های روغن زیر است که در ادامه هر کدام را توضیح می‌دهیم:

 آب شیرین 1 الی 3 درصد (Eau Fraiche): فقط تا یک ساعت روی پوست‌تان می‌ماند.

بعد از شیو پوست (after shave) 1 الی 3 درصد: به مدت 1 الی 3 ساعت روی پوست‌تان می‌ماند.

اُدکلن (Eau de Cologne) 2 الی 4 درصد: 1 تا 3 ساعت روی پوست‌تان می‌ماند.

عطر (Eau de Toilette) 5 الی 15 درصد: 3 تا 8 ساعت روی پوست‌تان می‌ماند.

ادوپرفیوم (Eau de parfum) 15 الی 20 درصد: 6 تا 12 ساعت روی پوست‌تان می‌ماند.

عطر خالص (pure parfum) 20 الی 40 درصد: 12 الی 24 ساعت روی پوست‌تان می‌ماند.

 

لطفاً به این نکته مهم توجه کنید که برچسب Eau de Toilette می‌تواند بهتر از عطر خالص باشد، چون غلظت الکل قوی‌تر هست. همین باعث می‌شود مولکول‌های عطر از پوست شما به راحتی جدا شوند.

با دانستن این نکات در مورد غلظت عطر، خریدار بهتر می‌تواند در مورد اینکه کدام عطر را برای کدام موقعیت انتخاب کند تصمیم بگیرد.

 شناخت خانواده عطر و چرخه عطر

یکی دیگر از نکات مهمی که باید در هنگام خرید عطر به آن توجه کنید شناخت انواع متفاوت خانواده عطرها است. همچنین باید در مورد ترکیب عطرها در چرخه عطر اطلاعات کافی را داشته باشید.

نوت و آکورد

قبل از هر چیزی باید در مورد ترکیبات مورد استفاده در عطرسازی شناخت کافی داشته باشید. در بسیاری از مواقع، نوت‌ها آکورد نیز نامیده می‌شوند که در واقع ترکیبی از نوت‌های متفاوت عطر هستند که برای تشکیل یک نوت مجزا مانند کهربا با هم ترکیب شده‌اند.

نوت‌ها و آکوردها به سه گروه متفاوت دسته‌بندی می‌شوند که هرم عطر نامیده می‌شوند:

  • نوت‌های برتر
  • نوت‌های متوسط
  • نوت‌های پایه

هر کدام از این نوت‌ها در مراحل جداگانه با دقت ایجاد می‌شوند تا بر اساس هر کدام از این نوت‌ها عطر تبخیر شود.

در واقع چهار خانواده عطر وجود دارد که هر کدام خودشان زیر گروه‌های مربوط به خودشان را دارند. شناخت خانواده عطرها به شما کمک می‌کند در هنگام خرید عطر دقت بیشتری به خرج دهید:

گروه بویایی گلدار

عطرهای گلدار بویی شبیه به رایحه گل دارند. بوی گل عطر ممکن است به خاطر نوت‌های مجزای گل (سولیفلور) یا ترکیبی از انواع گل (bouquets) باشد.

گروه رایحه‌های شرقی

یکی از مشهورترین گروه عطرها، گروه بویایی شرقی است که با عنوان عطر گرم نیز شناخته می‌شوند. عطرهای بویایی شرقی مدت زمان زیادی روی پوست می‌مانند که برای پاییز و زمستان بسیار مناسب هستند. چون وقتی این نوع عطر را در هوای سرد به پوست‌تان بزنید، پوست سرد و هوای سرد باعث می‌شوند این نوع عطرها ماندگاری بیشتری داشته باشند.

 

عطرهایی با رایحه‌های چوبی

همانطور که از نام این نوع عطرها مشخص است، این نوع عطرها گرم هستند و پر از ترکیباتی هستند که از چوب و جنگل تشکیل شده‌اند. بوی این نوع عطرها شبیه به جنگل، خاک اره و زمین است.

  عطرهایی با رایحه تازه

این نوع عطرها را تقریباً هر کسی می‌پسندد. بوی تازگی این عطرها باعث می‌شود بویی شبیه به دریا و موج‌های ساحلی را حس کنید.

 

عطر مناسب خودتان را انتخاب کنید

همیشه خرید عطر چندان هم ساده نیست و ممکن اس در خرید آن دچار چالش شوید. هر چه بیشتر از عطر استفاده کنید متوجه خواهید شد که راه‌های زیادی برای انتخاب عطر وجود دارد و شما تبدیل به یک خریدار حرفه‌ای شده‌اید. برخی از عطرها زمانی که هوا سرد است بهترین عملکرد را نشان می‌دهند، برخی دیگر را فقط در هوای گرم باید استفاده کرد تا متوجه بوی خوش آن شوید. به این نکته هم توجه کنید زدن عطرهای سنگین و یا با بوهای شیرین در محیط اداری و یا محیط کار می‌تواند باعث شود تا بیش از حد جلب توجه کنید و این برای محیط کار چندان جالب نیست.

منبع

 

 

تمامی حقوق وب سایت محفوظ می باشد. | طراحی وب سایت توسط دارکوب