14 تونر خانگی و طبیعی برای انواع پوست‌ها

تونر خانگی یکی از ضروریات مراقبت از پوست محسوب می‌شود. مخصوصا اگر پوستی چرب یا مستعد آکنه داشته باشید. تونر نه تنها سبوم را کاهش می‌دهد، بلکه همه آثار برجای مانده از آرایش را بعد از شستن صورت از بین می‌برد و می‌تواند باعث نرمی سطح پوست شود، همچنین قرمزی و التهاب را کاهش دهد. پوست‌های حساس نیز می‌توانند از انواع تونر استفاده کنند. با مجله اینترنتی پریهان همراه باشید.

تونر پوست شما را برای مراحل بعدی مراقبت از پوست از جمله استفاده از سرم یا کرم‌های ضد پیری آماده می‌کند، بنابراین می‌تواند باعث جذب حداکثری سرم یا کرم‌ها شود و پوست تغذیه شود. بهتر است از تونرهای خانگی استفاده کنید. همچنین باید از تونری استفاده کنید که مناسب پوست شماست.

 

تونر چیست و بهتر است از چه نوع تونرهایی استفاده کنیم؟

 

تونر چیست

به نظر می‌رسد تونر شبیه آب است و مانند آب عمل می‌کند. اما مثل آب عمل نمی‌کند. تونر فقط از هیدروژن و اکسیژن تشکیل نشده است. اگر می‌خواهید علمی صحبت کنیم، باید بگوییم که تونر مایعی است که خیلی سریع جذب پوست می‌شود و سلول‌های مرده سطح پوست را از بین می‌برد. در نتیجه، به کمک تونر پوستی درخشان خواهید داشت. تونر باید حتما در روتین مراقبت از پوست شما باشد.

تونر با قره‌قاط

تونر خانگی قره‌قاط حاوی مواد مغذی گیاهی و طبیعی است که به طور ویژه‌ای برای پوست‌های پیر مناسب است. آب قره‌قاط را با عنبر سائل و آب رُز مخلوط کنید. خواص آنتی‌اکسیدانی این تونر بی‌نظیر است.

 

تونر چای سبز همراه با انار

 این ترکیب قدرتمند و امن به خاطر آنتی‌اکسیدان‌های طبیعی که دارد باعث جوانسازی پوست می‌شود و در عین حال از پوست در برابر آسیب نور خورشید محافظت می‌کند، چین و چروک اطراف چشم و قرمزی و التهاب پوست را از بین می‌برند. این تونر ضد پیری را فقط با ترکیب چای سبز و انار و کمی آب بسازید.

 

بعد از تونر از این سرم استفاده کنید

 

 

کندر

 

کندر برای پوست

ترکیب روغن کندر همراه با آب خالص باعث طراوت و تازگی پوست می‌شود. مزیت‌های روغن کندر هر روز در حال کشف شدن است و به خاطر خاصیت ضد التهابی که برای پوست دارد بسیار مشهور است. بعد از اینکه در شب یا بعد از بیدار شدن در صبح صورت‌تان را شستید، از این روغن استفاده کنید. این روغن باعث درخشندگی پوست می‌شود.

 

 

رازیانه

رازیانه به عنوان تونر خانگی

رازیانه به عنوان یک تونر خانگی برای جوانسازی پوست و کاهش التهاب شناخته شده است و همچنین دارای تاثیرات ضد پیری است، از این رو یک ترکیب عالی برای شما محسوب می‌شود. برای درست کردن تونر رازیانه به مواد زیر نیاز دارید:

 • دو عدد پیازچه رازیانه خام پودر شده
 • آب نصف یک عدد لیمو
 • دو شاخه آویشن تازه
 • آب

طرز تهیه:

رازیانه پودر شده، آویشن و آب را به مقدار کافی با هم مخلوط کنید و در یک ظرف دربسته بپوشانید.

و کمی روی گاز حرارت دهید. بعد از اینکه شعله گاز را خاموش کردید، آب لیمو را اضافه کنید و اجازه دهید به مدت 15 دقیقه دم بکشد. مواد را از صافی رد کنید و آب به دست آمده را در یک لیوان جدا بریزید. از یک پنبه توپی استفاده کنید. این تونر به مدت ده روز در یخچال می‌ماند.

نارون کوهی

نارون کوهی باعث تمیز شدن منفذها، پاکسازی آرایش صورت و پیشگیری از چین و چروک صورت می‌شود. ترکیب نارون کوهی و آلوئه‌ورا برای مراقبت از پوست صورت و سینه عالی است. از این تونر می‌توانید بعد از باشگاه یا بعد از آمدن از سر کار استفاده کنید.

 

مواد لازم:

نارون کوهی

رز خشک شده

ژل آلوئه‌ورا

پد پنبه‌ای صورت (ترجیحا ارگانیک)

طرز تهیه:

ابتدا، یک فنجان نارون کوهی را تقریبا با نصف فنجان رز خشک شده و ژل آلوئه‌ورا در یک ظرف تمیز دربسته ترکیب کنید. در ظرف را ببندید و اجازه دهید یک الی 2 هفته در جای خشک و خنک بماند. اگر بیشتر از دو هفته نمی‌توانید منتظر بمانید نگران نباشید. هر چقدر بیشتر بماند، تاثیر آن بیشتر است. وقتی می‌خواهید از این تونر استفاده کنید، مواد را از صافی عبور دهید.

 

 

تونر برای پوست‌های چرب

ترکیب چای سبز و سرکه سیب یک تونر خانگی عالی برای پوست‌های چرب محسوب می‌شود. چای سبز با قرمزی و آکنه مبارزه می‌کند، در حالیکه سرکه سیب باعث تعادل pH پوست صورت می‌شود.

 

آب رُز

آب رُز برای پوست

آب رُز مناسب پوست‌های حساس است چون باعث خشک شدن پوست نمی‌شود. آب رز دارای خواص ضد التهابی، آنتی‌اکسیدانی و خواص آبرسانی برای پوست است. همچنین دارای خواص ضد باکتریایی است که به طور ویژه‌ای در یک تونر استفاده می‌شود. هدف از یک تونر خوب، پاک کردن کثیفی و آلودگی، چربی و آرایش از روی صورت است که آب رز این کار را به بهترین شکل انجام می‌دهد.

آب رز علاوه بر تاثیرات ضد التهابی که دارد باعث آبرسانی پوست نیز می‌شود. پوست‌های خشک و حساس و پوست‌هایی که سابقه ابتلا به اگزما یا آکنه دارند می‌توانند آب رز را به عنوان تونر انتخاب کنند. اخیرا ثابت شده است که حتی بوی گل رُز، تاثیرات استرس محیطی را بر روی پوست کاهش می‌دهد.

 

بابونه عسلی

سرکه سیب باعث تعادل پوست صورت می‌شود و چای بابونه باعث صافی آن می‌شود، در عین حال عسل به مرطوب شدن پوست کمک می‌کند.

طرز تهیه تونر خانگی بابونه عسلی

 • یک فنجان آب
 • یک قاشق غاخوری گل بابونه (یا یک بسته چای بابونه)
 • یک قاشق چایخوری عسل
 • دو الی 6 قاشق غذاخوری سرکه سیب

دستور تهیه

آب جوشیده شده تازه را در یک لیوان یا یک ظرف ضد حرارت به همراه بابونه بریزید. اجازه دهید این چای به مدت 10 دقیقه دم بکشد. چای کیسه‌ای را بردارید یا مواد را از صافی رد کنید. عسل و سرکه را به این چای اضافه کنید، سپس خوب هم بزنید تا عسل در چای حل شود. این ترکیب را در یک ترکیب تمیز بریزید.

نحوه استفاده

بعد از اینکه صورتتان را پاکسازی کردید، کمی از تونر را با استفاده از توپ پنبه‌ای یا پارچه‌ای تمیز به پوست خود بزنید. بعد از آن از نرم‌کننده استفاده کنید. این تونر تقریبا به مدت یک ماه قابل استفاده است. بعد از سی روز بهتر است تونر جدیدی تهیه کنید.

 

تونر متعادل‌کننده چربی پوست

اگر تلاش می‌کنید تا تولید چربی پوست خود را متعادل کنید، حتما این تونر خانگی را امتحان کنید. این تونر از ترکیب روغن‌های ضروری و آب رز تهیه شده است.

طرز تهیه تونر آب رز همراه با روغن‌های ضروری

یک فنجان گلبرگ رز خشک شده (بدون ریشه باشد و با آب ولرم شسته شده باشد)

دو فنجان آب مقطر یا تصفیه شده

2 الی سه قطره روغن ضروری (اختیاری)

 دستور تهیه

 • گلبرگ‌های گل رز خشک شده را در یک ظرف بزرگی بریزید و آب مقطر یا تصفیه شده را داخل آن بریزید. ممکن است این مقدار را کمتر یا بیشتر کنید.
 • زیر حرارت را کم کنید و منتظر بمانید تا کمی نیم جوش شود. تا زمانیکه گلبرگ‌ها تغییر رنگ بدهند، بگذارید نیم جوش بماند.
 • از روی حرارت بردارید و اجازه دهید آب به‌طور کامل سرد شود.
 • آب رُز را از صافی رد کنید و 2 الی 3 قطره روغن ضروری را به آن اضافه کنید.
 • می‌توانید این آب رز را به مدت 2 الی سه هفته در یخچال نگه‌داری کنید.

تونر برای پوست‌های مستعد آکنه

مراقبت از پوست‌های مستعد آکنه کمی سخت است، اما مثل بقیه پوست‌ها استفاده از تونر خانگی برای پوست‌های مستعد آکنه از اهمیت زیادی برخوردار است.

طرز تهیه:

2 اونس نارون کوهی

یک اونس آب رُز

3 قطره روغن ضروری کندر

3 قطره روغن ضروری بابونه

2 قطره روغن ضروری گل شمعدانی

 

طرز تهیه:

همه ترکیبات را در یک بطری بریزید و خوب تکان کنید.

تونر را بعد از اینکه صورتتان را شستید به صورت خود اسپری کنید. اگر وقت کافی دارید، می‌توانید با استفاده از یک توپ پنبه‌ای این تونر را به صورت خود بزنید.

 

تونر رزماری و چوب سدر

این تونر بوی چوب مانندی دارد، اما پر از ترکیبات مفید و بسیار خوبی برای پوست شماست. رزماری به خاطر خواص آنتی‌اکسیدانی که دارد بسیار مشهور است و روغن سدر نیز باعث پوستی سالم و شفاف می‌شود.

مواد لازم:

یک چهارم فنجان برگ رزماری خشک شده

سه چهارم فنجان نارون کوهی

30 قطره روغن ضروری سدر

طرز تهیه:

1/4 فنجان برگ‌های رزماری خشک شده را خرد کنید و در یک ظرف بریزید.

سه چهارم فنجان نارون کوهی را روی برگ‌های رزماری بریزید.

در ظرف را محکم ببندید و در جای تاریک نگه‌داری کنید (می‌توانید داخل کابینت نگه‌دارید). هر موقع یادتان افتاد محلول را کمی تکان دهید.

بعد از دو هفته محلول را در ظرفی جدا بریزید.

30 قطره روغن چوب سدر را در تونر بریزید، خوب تکان دهید تا ترکیب شوند. اگر می‌خواهید بوی سدر بیشتر بیاید، 10 قطره بیشتر بریزید.

 

تونر خانگی برای منافذ باز پوست

اگر پوست شما چرب است، ممکن است منفذهای پوستی بزرگی داشته باشید. عنبر سائل یا همان نارون کوهی می‌تواند به کوچک شدن منفذها کمک کند، چون نارون کوهی باعث تمیز شدن منفذهای پوست صورت می‌شود. کافیست دو قاشق غذاخوری نارون کوهی را با 3 قطره ژل آلوئه‌ورا مخلوط کنید و به عنوان تونر خانگی استفاده کنید.  

 

تونر سرکه سیب برای پوست چرب

امروزه سرکه سیب به خاطر خواص زیادی که برای پوست دارد بسیار مشهور است. برخی از مردم از سرکه سیب به عنوان تونر استفاده می‌کنند. برای اینکه با سرکه سیب تونر خانگی بسازید، طبق دستور زیر عمل کنید:

 • دو قاشق غذاخوری سرکه سیب را تقریبا با یک لیوان آب مخلوط کنید. می‌توانید آب رز یا نارون کوهی هم به آن اضافه کنید.

 

تونر برای پوست خشک

استفاده از تونر به شما کمک می‌کند تا سلول‌های مرده پوست را از بین ببرید، پوستی نرم‌تر داشته باشید و پوست خود را برای جذب بهتر مرطوب‌کننده آماده کنید. پوست‌های خشک می‌توانند از ترکیب خیار و آلوئه‌ورا استفاده کنند. خیار یک ترکیب مرطوب‌کننده محسوب می‌شود که باعث هیدراته شدن پوست می‌شود. همچنین باعث تسکین خارش در پوست‌های خشک یا حساس می‌شود. آلوئه‌ورا هم ترکیب مشهوری است که در اکثر محصولات آرایشی استفاده می‌شود. آلوئه‌ورا به عنوان یک ضد التهاب عمل می‌کند.

برای تهیه این تونر خانگی  ابتدا خیار را بدون پوست خرد کنید و داخل ظرف بریزید.

کمی آب مقطر بریزید، و روی دمای کم حرارت دهید و سپس اجازه دهید سرد شود.

این ترکیب را در بلندر قرار دهید و سپس در یک ظرف شیشه‌ای بریزید.

در انتها چند قطره ژل آلوئه‌ورا بریزید.

 

تهیه و ترجمه: اختصاصی مجله اینترنتی پریهان

تمامی حقوق وب سایت محفوظ می باشد. | طراحی وب سایت توسط دارکوب